Върховната административна прокуратурата поиска от Държавната комисия за енергийно и водно регулиране да започне процедура поnbsp;отнемане на лиценза на ЧЕЗ заради системни нарушения на нарушения на дружеството. Това съобщи прокурор Георги Камбуров, който е участвал в проверката на дейността на доставчика на електроенергия в Западна България, провокирана от високите декемврийски сметки за ток и последвалото ги недоволство в цялата страна.
Като причини за отнемането на лиценза той посочи нарушения на Закона за обществените поръчки при възлагането на договори от страна на дружеството, с което не били избрани най-добрите условия и така били натоварени цените и съответно сметките на гражданите. Друга причина е, че при подмяна на електромерите не са съставяни констативни протоколи със старите показания на уредите. Третата причина е, че ЧЕЗ не се е съобразила с решението на енергийния регулатор през октомври 2008 г. за спиране на тримесечното отчитане на консумацията на тока, което бе обжалвано пред съда.
Прокуратурата проверява и Държавната комисия за енергийно и водно регулиране заради множество сигнали за дейността на регулатора. Зам.-главният прокурор и шеф на Върховната административна прокуратура Камен Михов уточни, че целта е да се установи дали ДКЕВР осъществява законосъобразно функциите си, които нормативната база и предоставя. Ако бъдат констатирани нарушения, ще действаме в рамките на правомощията, които имаме, заяви още Михов.
Ако намерим за необходимо, ще се спрем и на приватизацията на ЕРП-тата и на самия инвестиционен процесrdquo;, каза още шефът на Върховна административна прокуратура. Той посочи, че прокурорите откриват много нови неща, което може да удължи проверката повече от очакваното. Михов поясни, че в прерогативите на ВАП е само да констатира нарушения, а не да повдига обвинения. С това се занимават други органи от правораздавателната система, които ще бъдат незабавно сезирани при нужда, за да предприемат действия, обеща Михов.