Кипър прие условията на Еврогрупата за одит на банковата му система, за да се провери дали спазва нормите за борба с прането на пари, съобщават световните агенции.
Те се позовават на комюнике на Еврогрупата за резултатите на завършилата вчера вечерта среща на финансовите министри на групата, на която се обсъждаше въпросът за оказване на спешна антикризисна помощ на Никозия.
Досега Кипър възразяваше срещу включване в одита на независима компания. Това е важна стъпка напред за постигане на компромис по бъдещата антикризисна програма, каза след срещата европейският комисар по икономическите и валутните въпроси Оли Рен. Очаква се спасителният план за Кипър се изготви до края на месеца. Предстои да бъдат уточнени и детайлите по програмата.
Островната страна поиска спасителна помощ през юни миналата година, но предишното правителство, водено от бившия президент Димитрис Христофиас, не успя да се споразумее с партньорите си от Европейския съюз. Сега всички са по-оптимистично настроени, а преговорите се засилиха в последните седмици, след като за президент на страната беше избран консерваторът Никос Анастасиадис.
Така че още днес кредиторите ndash; Международният валутен фонд, Европейската комисия и Европейската централна банка, ще изпратят инспектори в Кипър, които да извършат технически анализ на финансовите нужди на страната, съобщи още членът на управителния съвет на ЕЦБ Йорг Асмусен.
Република Кипър е държава, разположена на остров Кипър. Двата основни и официални езика в страната са гръцкият и турският, но на острова се говорят също английски и руски. Остров Кипър е разделен на две части – Република Кипър, член на Европейския съюз, както и Севернокипърска турска република, която няма официално международно признание.
Република Кипър е член на Европейския съюз от 1 май 2004 година. Еврото е въведено като официална валута от 1 януари 2008-а. При започването на преговорите за присъединяване на Турция към Евросъюза, Брюксел постави предварителното условие за изтегляне на военните й сили от Кипър.
Основните икономически дейности на острова са туризмът, износът на текстилни и занаятчийски изделия и търговското корабоплаване. Традиционните занаяти включват изработката на бродерии, грънци и медни изделия.
Повечето от културите, които се отглеждат в Кипър, са познати, но интересна част от стопанството е коренът на растението трилистник, наречен също холукаси. Голям процент от частните стопанства се занимават с отглеждането на този корен. Земите се обработват усилено, което се дължи на малките частни стопанства. Отглеждат се овце, кози и прасета, риболовът също е развит.