Фандъкова: Без държавата заводът за битовите отпадъци не можеше да стартира

Migration Image

Без гарантирането от страна на държавата, проектът за завода за битовите отпадъци на Столичната община не можеше да започне. Това заяви кметът на София Йорданка Фандъкова при подписването на договора за предоставяне на безвъзмездна финансова помощ от 192.6 млн. лв. за изграждане на третата фаза на съоръжението за третиране на битовата смета. Проектът са финансира от Оперативна програма bdquo;Околна средаrdquo; и чрез него ще се осигури оптимално рециклиране на метал, пластмаса и хартия, ще се оползотворяват биоразградимите отпадъци.

bdquo;Не става въпрос само за усвояване на средства, а за решаване на изключително важен проблем за града и странатаldquo;, изтъкна Фандъкова. Стойността на целия проект за завода в Долни Богров е около 346 млн. лева, от които 84.26% идват от Европейския съюз. Останалите малко над 15% пък щели да дойдат от данъците на софиянци.

Фандъкова обясни, че отпадъците ще бъдат изцяло преработвани, рециклирани и ще се оползотворят по най-модерния и екологичен начин. Тя обясни, че се провежда процедура за избора на изпълнител, като най-късно до края на март той трябва да бъде определен и да започне строителството на инсталацията.

От своя страна министърът на околната среда и водите в оставка Нона Караджова не пропусна да се похвали, че заводът е пример за доброто сътрудничество между местната власт, правителството и Европейска комисия.

Изграждането на обекта щяло да реши едни от най-важните въпроси на столицата, на всички 1.4 млн. жители и на бизнеса в града. Тя припомни, че след като през 1998 година беше затворено депото в с. Долни Богров, 7-8 години никой не е имал идея какво точно ще се случва с отпадъците на София.

bdquo;Общината е доказала, че може да изпълнява важни проекти с изградените досега пътища, водопроводи, площади, депа и т.н.ldquo;, обясни още Нона Караджова.

Първата фаза на проекта бе одобрена през юли 2011 г. и е в процес на изпълнение. В нея е включено изграждането на депо за неопасни отпадъци, инсталация за компостиране на зелени и биоразградими отпадъци, както и построяването на съпътстващата инфраструктура, обслужваща тези обекти (водоснабдяване, пътища и електрозахранване). Депото за отпадъци в местността Садината беше открито на 13 ноември 2012 г. от шефа на генерална дирекция ldquo;Регионална политикаrdquo; в Европейската комисия Валтер Дефа. Компостиращата инсталация в Хан Богров е в процес на изграждане и се очаква да бъде готова тази година.

Интегрираната система от съоръжения за третиране на битовите отпадъци на Столична община е на стойност 360 млн. лева. Това е най-големият проект, който се реализира със средства от Оперативна програма bdquo;Околна средаrdquo;.

Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp

Още от категорията..

Последни новини

След "пренареждането" на мандатите и влизането на "Величие" в 51-ото Народно събрание, смятате ли, че има риск за кабинета?

Подкаст