Излизаме от проекта „Бургас-Александруполис“

Migration Image

След дълги дебати и спорове депутатите приеха на първо четене Закона за денонсиране на Споразумението между правителствата на Русия, България и Гърция за сътрудничество в строителството иnbsp; работата на петролопровода bdquo;Бургас ndash; Александруполисldquo;. За излизането от проекта гласуваха 115 депутата, 25 ndash; ма бяхаnbsp; bdquo;противrdquo;, а един се въздържа.
По време на обсъждането финансовият министър в оставка Симеон Дянков определи петролопровода като неосъществим и неизгоден за България. Според него проектът билnbsp; финансово нереализуем , не само защото за България е трудно да го обезпечи, а защото бил непосилен за всички участници в него.
Той заяви, че общото събрание на акционерите през 2009 г. е установило, че проектът не е търговски осъществим и е неприемлив за банково кредитиране, тъй като не се гарантирало количеството петрол, което ще минава през тръбата. bdquo;Този проект ще работи на загуба, независимо от това какво финансиране ще имаldquo;, посочи още финансовият министър в оставка. Според него реализацията на петролопровода била невъзможна при пазарни условия.
Депутатът от Коалиция за България Георги Пирински припомни, че Гърция и Русия са се отказали да прекратяват проекта и попита риторично управляващото мнозинство защо двете страни са стигнали до това решение, след като тръбопроводът бил финансово неосъществим. Освен това в доклад на Министърството на околната среда и водите се казвало, че проектът не е риск за околната среда.
В дебатите се ключи и съпредседателят на Синята коалиция Иван Костов. Той изтъкна, че първи ДСБ са показали на бургазлии какви ще са последиците от изграждането на тръбата. bdquo;Гигантски танкер ще се изправи пред очите на всички туристи. Никой от почиващите не иска да гледа това туловище и не иска да се къпе до негоrdquo;, заяви още Костов.
bdquo;България плаща пари за несъществуващ проект. Съгласен ли е българският данъкоплатец през Народното събрание да плаща на руската резидентура през несъществуващ проект да им издържа агентите?rdquo;, попита лидерът на ДСБ. Той се опита да опровергае твърденията, че проектът е тръгнал по време на неговото упралвление и изтъкна, че виновник за подписването на споразумението било правителството на Любен Беров.
bdquo;България няма полза от този проект, интерес имат само Гърция и Русияldquo;, категоричен бе Костов.
В подкрепа на думите му депутатът от ГЕРБ Иван Вълков заяви, че на всички било ясно, че този тръбопровод нито икономически, нито екологично е изгоден за България.
В спора се включи и депутатът от Коалиция за България и бивш енергиен министър Петър Димитров. Той определи сегашния кабинет като най-антируското правителство, което искало само да спре проекта. Димитров попита защо се бърза с развалянето на това споразумение. bdquo;Точно в този парламент се роди идеята да се разруши паметника на Цар Освободител. Много се радвам, че не ви стигна времето да отмените 3 март като Национален празникrdquo;, каза още социалистът.
bdquo;Скъпи бургазлии, знаете ли че такива нефтопроводи в България има, от Нефтохим до Девня има такъв нефтопровод. На него дори имаше авария, нещо да загина в България, да изчезна туризмът, да изчезнаха милиардитеrdquo;, обясни разпалено Димитров. Той предупреди, че с излизането на страната ни от споразумението за петролопровода, България ще плаща големи неустойки, които щели да се вземат от джоба на гражданите.

Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp

Още от категорията..

Последни новини

След "пренареждането" на мандатите и влизането на "Величие" в 51-ото Народно събрание, смятате ли, че има риск за кабинета?

Подкаст