След дълги дебати и спорове депутатите приеха на първо четене Закона за денонсиране на Споразумението между правителствата на Русия, България и Гърция за сътрудничество в строителството иnbsp; работата на петролопровода bdquo;Бургас ndash; Александруполисldquo;. За излизането от проекта гласуваха 115 депутата, 25 ndash; ма бяхаnbsp; bdquo;противrdquo;, а един се въздържа.
По време на обсъждането финансовият министър в оставка Симеон Дянков определи петролопровода като неосъществим и неизгоден за България. Според него проектът билnbsp; финансово нереализуем , не само защото за България е трудно да го обезпечи, а защото бил непосилен за всички участници в него.
Той заяви, че общото събрание на акционерите през 2009 г. е установило, че проектът не е търговски осъществим и е неприемлив за банково кредитиране, тъй като не се гарантирало количеството петрол, което ще минава през тръбата. bdquo;Този проект ще работи на загуба, независимо от това какво финансиране ще имаldquo;, посочи още финансовият министър в оставка. Според него реализацията на петролопровода била невъзможна при пазарни условия.
Депутатът от Коалиция за България Георги Пирински припомни, че Гърция и Русия са се отказали да прекратяват проекта и попита риторично управляващото мнозинство защо двете страни са стигнали до това решение, след като тръбопроводът бил финансово неосъществим. Освен това в доклад на Министърството на околната среда и водите се казвало, че проектът не е риск за околната среда.
В дебатите се ключи и съпредседателят на Синята коалиция Иван Костов. Той изтъкна, че първи ДСБ са показали на бургазлии какви ще са последиците от изграждането на тръбата. bdquo;Гигантски танкер ще се изправи пред очите на всички туристи. Никой от почиващите не иска да гледа това туловище и не иска да се къпе до негоrdquo;, заяви още Костов.
bdquo;България плаща пари за несъществуващ проект. Съгласен ли е българският данъкоплатец през Народното събрание да плаща на руската резидентура през несъществуващ проект да им издържа агентите?rdquo;, попита лидерът на ДСБ. Той се опита да опровергае твърденията, че проектът е тръгнал по време на неговото упралвление и изтъкна, че виновник за подписването на споразумението било правителството на Любен Беров.
bdquo;България няма полза от този проект, интерес имат само Гърция и Русияldquo;, категоричен бе Костов.
В подкрепа на думите му депутатът от ГЕРБ Иван Вълков заяви, че на всички било ясно, че този тръбопровод нито икономически, нито екологично е изгоден за България.
В спора се включи и депутатът от Коалиция за България и бивш енергиен министър Петър Димитров. Той определи сегашния кабинет като най-антируското правителство, което искало само да спре проекта. Димитров попита защо се бърза с развалянето на това споразумение. bdquo;Точно в този парламент се роди идеята да се разруши паметника на Цар Освободител. Много се радвам, че не ви стигна времето да отмените 3 март като Национален празникrdquo;, каза още социалистът.
bdquo;Скъпи бургазлии, знаете ли че такива нефтопроводи в България има, от Нефтохим до Девня има такъв нефтопровод. На него дори имаше авария, нещо да загина в България, да изчезна туризмът, да изчезнаха милиардитеrdquo;, обясни разпалено Димитров. Той предупреди, че с излизането на страната ни от споразумението за петролопровода, България ще плаща големи неустойки, които щели да се вземат от джоба на гражданите.
