bdquo;За първи път разработихме законодателство за предотвратяване на наводнениятаldquo;. Това заяви министърът на околната среда и водите в оставка Нона Караджова при подписването на два договора за финансова помощ за борба с горските пожари и наводненията на стойност от 192 млн. лева. Тя изтъкна, че сега екоминистерството работи върху оценка на риска от наводнения. bdquo;Подготвихме и дългосрочна стратегия за развитие на водния сектор и за въвеждане на национален диспечерски пункт за ранно предупреждение за риска от наводненияrdquo;, добави Караджова.
По думите й доставката на техниката е част от интегрираните мерки, които правителството е предприело за борба с наводненията и пожарите. bdquo;Преди една година въведохме в парк bdquo;Пиринrdquo; пилотно система за наблюдение и ранно предупреждение за пожариldquo;, припомни още екоминистърката.
По първия проект ще бъдат закупени 134 автомобила, специализирани при гасенето на горски пожари, както и защитна екипировка за огнеборците. Предвиден е и хеликоптер, оборудван за нуждите на пожарна безопасност, който в зимния сезон ще може да участва и в спасителни акции, обясни главният комисар Николай Николов, шеф на Главна дирекция Пожарна безопасност и защита на населението към МВР.
С реализирането на вторият проект ще бъде възможно изграждането на временни селища за пострадалите при наводнения. По думите на комисар Николов лагерите ще са с максимален капацитет от 6 хил. души и ще бъдат снабдени със системи за пречистване на вода от всеки водоизточник, както и с електричество.
bdquo;Това е много важна стъпка да се справим с предизвикателствата пред целия святrdquo;, каза още Караджова и добави, че досега страната ни не е разполагала с подобна техника.
