Призрачният Детройт

Пустеещ градски квартал.

Губернаторът на щата Мичиган Рик Снайдър предупреди жителите на Детройт да очакват външен управляващ. С неговото пристигане всички финансови дела на бившата световна столица на автомобилната промишленост ще се управлява не от главния финансист на градския съвет, а от човек, изпратен от столицата на щата. Фактически Детройт е на границата на фалита. А измъкването на града от катастрофалната криза очевидно не е по силите на местните власти.

Така преминава световната слава, вероятно тази латинска сентенция си спомнят жителите на Детройт. Градът, където Хенри Форд сглоби първия си автомобил в началото на ХХ в. и изгради първия в завод за производство на коли в света, сега се намира в изключително тежка ситуация. Рецесията в Детройт продължава вече осма година, а краят й не се вижда. Кметът Дейв Бинг и градският съвет имат по-малко от седмица да представят своя спасителен план на щатските власти. Ако до 11 март в Детройт не бъде изработена разумна програма, което специалистите считат за почти невъзможно, цялата финансова власт в града ще премине в ръцете на външен администратор.

Градът е задлъжнял на кредиторите си с над 14 млрд. долара, дефицитът на бюджета е в размер на 327 млн. долара, а текущите задължения са 100 млн. долара. Губернаторът Снайдър е убеден, че справянето с тежката ситуация не е по силите на Детройт. Макар че е съгласен с тази оценка, кметът Бинг би предпочел борбата с кризата да се води от местен финансист. Едва ли обаче ще му се наложи да избира.

При сегашния годишен дефицит парите на Детройт трябва да свършат през юни. За обслужване на дълговете, както и за плащането на пенсиите и медицинското обслужване на пенсионерите отиват 42 цента от всеки долар. Това, което остава, е прекалено малко, за да може градът да продължи да функционира нормално.

Надеждите, че възраждането на трите големи американски производители на автомобили – GM, Ford и Chrysler, ще доведат до възраждането на града, не се оправдаха. Мнозина вече мислят, че Детройт е неизлечимо болен и няма да мине без процедура за фалит. Симптомите на коварното заболяване надничат от всяко ъгълче на града, в който сега живеят едва 713 хил. души. За сравнение, през 1950-а население е било 2 милиона. Много от местните са тръгнали да търсят другаде щастието си през последни десетина години.

Редица райони на Детройт напомнят кадри от фантастичен филм, в който се разказва за живота след ядрен взрив или друга катастрофа. Оредяването на населението и дълбоката икономическа криза са довели до рязко намаляване на събираемостта на данъците. Във връзка с това кметът Бинг дори разработи план за преструктурирането на града. Детройци са длъжни да се заселват компактно в специални райони, чийто живот малко се различава от всекидневието в другите градове – боклукът се чисти от улиците, които се осветяват нощем, по тях патрулират служители на реда, а пътищата се ремонтират. На практика Детройт се е отказал от пустеещите квартали. Планира се в тях да бъдат спрени водата и електричеството.

Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp

Още от категорията..

Последни новини

След "пренареждането" на мандатите и влизането на "Величие" в 51-ото Народно събрание, смятате ли, че има риск за кабинета?

Подкаст