Те идват всяка сутрин около 8 ч. – групи от демонстранти пред сградата на българския парламент, за протестно кафе, докато парламентаристите пристигат за работа. Това пише в електронното си издание Файненшъл Таймс по повод протестите в България.
И след това всяка вечер, след 18 ч., когато офисите в София затварят, те идват отново, този път десетки хиляди, пред сградата от комунистическата епоха на Министерския съвет. Те призовават за оставката на новото правителство на България и искат провеждането на нови избори, с нови правила, пише още изданието.
Протестиращите сканират Оставка и Мафия – отнасящо се до това, което смятат за корумпирана политическа и бизнес дейност.
Според Файненшъл Таймс протестите, които продължават вече месец, не са само израз на недоволство срещу конкретно правителство, а срещу цялата политическа класа, установената шуробаджанащина и икономическата стагнация.
Изданието прави сравнение с протестите в Турция, Бразилия и Египет, като посочва тези в България привличат по-малко световното внимание. Файненшъл Таймс подчертава, че за размера на страната ни броят на демонстрантите от близо 30 000 и продължителността на протестите са безпрецедентни от падането на комунизма преди две десетилетия.
Медията припомня и че броят на участващите в шествията сега е много по-голям от този, който свали предишното правителство на Бойко Борисов преди пет месеца.
В материала за България се описват и причините, довели до гнева на обществото, визирайки назначаването на Делян Пеевски за шеф на ДАНС.
Максим Бехар, експерт по връзки с обществеността и автор, заяви, че тези протести се различават от всички други в България може да продължат по-дълго от очакваното – отчасти защото те се дължат на социалните медии, пише още вестникът.
Файненшъл Таймс използва и определението на Бехар в последната му книга, където той нарича протестиращите Полонието Ф.
То вече е на софийските улици, и е онлайн почти 24 часа на ден и със сигурност това е движещата сила на протестите в България, коментира Бехар.