Загрижени сме за съдбата на българските миньори и енергетици. Това заяви по време на работна среща по проблемите на въгледобива с представители на КНСБ и КТ Подкрепа заместник-министърът на икономиката Иван Айолов. Именно затова предприехме и спешни мерки за излизане на сектор Енергетика от кризата и стабилизиране на електроенергийната система, каза още Айолов.
В рамките на дискусията синдикатите поставиха въпроса за повишаване натоварването на мощностите на ТЕЦ Бобов дол и участието му в микса на ел. енергия. От КНСБ и КТ Подкрепа изразиха притесненията си и за високите цени и гарантираното изкупуване на ел. енергия от ВЕИ по дългосрочни договори, ниския добив на въглища от Мини Марица изток, цената на суровината от източномаришкия басейн, намалените товари, на който работят блоковете на ТЕЦ Марица изток 2 и ТЕЦ Бобов дол.
Айолов припомни, че от встъпването си в длъжност до сега министър Драгомир Стойнев инициира различни дискусии и срещи с всички заинтересовани страни по веригата. Бяха взети под внимание притесненията, както на битовите и стопански потребители, така и на миньори и енергетици, каза още зам.-министърът.
КНСБ няма да допусне проблемите в енергетиката и въгледобива да се прехвърлят в топлоенергетиката, заяви от своя страна президентът на синдикалната конфедерация Пламен Димитров. Именно поради тази причина още сега искаме да бием камбаната и да кажем ясно и просто, че КНСБ и структурите ни няма да допуснем, независимо кой какви договори има, кой какви ангажименти е сключвал, колко от народните представители имат собствени ВЕИ-та, колко от американските централи къде и как са лобирали, с акт на ДКЕВР да се прехвърли проблемът в енергийния сектор в топлоенергетиката. Няма потребление, нужни са инвестиции, ценовото отношение в отделните субекти не е балансирано справедливо, категоричен бе Димитров.
Той припомни, че Националната електрическа компания има огромни дългове, които вече надхвърлят 2 милиарда лева. Причините сигурно могат да бъдат коментирани, но със сигурност не са в енергийната система, а в политическата система, за да се стигне до това състояние на НЕК, категоричен бе Димитров.
Според него освен оздравяването на НЕК, е нужен план за поетапно разсрочване, отписване и изплащане на борча чрез преоформяне на дълга. Според синдикалиста поемането му може да стане и като част от държавния дълг в следващите от 3 до 5 години. Други алтернативи енергийната система няма, освен да фалира, каза още Димитров.
Някои промени в законодателството ние подкрепихме като стъпка в правилната посока, но не достатъчна стъпка, която да ребалансира системата. Регулаторът трябва да обяви натоварването на енергийните мощности по отделните видове и по отделните субекти, каза още Димитров.
Държавата изпълнява своята роля за балансиране на енергийната система. Но в същото време работодателите трябва да поемат и своята отговорност към служителите и работниците си, заяви от своя страна зам.-министър Айолов. Той призова синдикалните организации да бъдат обективен коректив за работодателите.