Без капка колебание бичитенагласи взеха почти тотален превес над търговията на българския капиталов пазар през изминалата борсова седмица. Както винаги основен и най-точен лакмусна настроенията сред инвеститорите бяха книжата на финансовите компании, въпреки че допълнително доказателство в тази насока бяха и единичните изключения от възходящото движение.
Акциите на по-ликвидните публични банки щурмувахаключови нива, при това без особена съпротива от страна на продавачите. Книжата на Първа инвестиционна банка (ПИБ) прибавиха около 7% към стойността си и отново се опитаха да преминат възходящо над 2 лв. за дял, като на този етап при текущата ниска, лятна, отпускарска ликвидност подобно движение изглеждаше изключително безпрепятствено. При Централна кооперативна банка (ЦКБ) сакралнототествано ниво за пореден път беше номинала от 1 лв. за дял, а ръстът в цената на седмична база и тук беше 7 на сто. За разлика от ПИБ обаче, при ЦКБ обемите бяха повече от представителни за отпускарския сезон, но въпреки това на този етап не можем да твърдим със сигурност, че нивото е трайно превзето.
Позитивни нагласи се усетиха и сред представителите на застрахователния сектор. Акциите на Евроинс бяха изкупени до нивата непосредствено под 1 лв. за дял, което формира осезаем седмичен ръст от над 12 на сто. Този развой изглежда още по-впечатляващ, като се има предвид, че във вторник Еврохолд България публикува традиционните месечни данни, които показват, че Евроинс България отбелязва спад в записаните застрахователни премии на годишна база от 20% – до 2.6 млн. евро за юни. При Булстрад Виена иншурънс груп ръстът беше дори по-стряскащ, като само за седмица капитализацията на застрахователя нарасна с над 22% до нивата, близки до 30 лв. за дял. Тук ликвидността отново бе под всякаква критика.
Сред сините чиповепо-сериозно впечатление направи ръстът при акциите на М+С Хидравлик. Книжата на казанлъшкия производител на хидравлични елементи отскочихас над 12% и само за седмица стигнаха до нивата над 9 лв. за дял. И тук изтъргуваните обеми не бяха високи дори за критериите на БФБ-София, което поставя под известно съмнение устойчивостта на подобен скок. Абсолютно сходна картинка наблюдавахме и при търговията с книжата на Стара планина холд. Бившият приватизационен фонд отбеляза ръст от над 7% – до 2.82 лв. при изтъргувани около 1500 акции.
В списъка с отличниците отново се нареди Софарма, макар че тук ръстът беше далеч по-балансиран и съпроводен с повече обем. Акциите на фармацевтичния производител скочиха с 2.45% – до около 3.18 лв. за дял. Позитивни настроения регистрирахме и при акциите на Химимпорт. Холдингът до голяма степен копира настроенията на пазара като цяло, така че не е изненада ръстът от близо 6% – до 1.38 лв. за дял.
Сред дружествата, които обичайно привличат инвеститорското внимание, отново беше Адванс Терафонд АДСИЦ. Търговията с книжата на дружеството, което инвестира в земеделски земи, се движеше почти неизменно около осевата линияот 2.17 лв. за дял. Засилен интерес имаше и към книжата на Зърнени храни България. Акциите на холдинга поскъпнаха с близо 4%, след като купувачите успяха да приберат цялото предлагане до нивото от 0.40 лв. за дял. Ръст от над 8% в капитализацията си отбеляза Неохим, при това съпроводен с повече от представителна ликвидност в разгара на лятото. Ще припомня, че торовият завод е насрочил общо събрание, на което ще се гласува разпределението на брутен дивидент от 0.40 лв. на акция.
Кирил Иванов
инвестиционен консултант












