Изминалата седмица бе сравнително добра за инвестиращите в български публични компании, след което три от четирите официални борсови индекса отчетоха повишения.
С най-голям ръст се отличиха сините чипове, отразени в представянето на SOFIX, който в началото на петъчната търговия имаше стойност от 456.32 пунта, или с 2.7% по-висока от края на предната седмица. Веднага след най-стария ни индекс се нарежда BGTR30 със седмичен ръст от близо 1.9% увеличение, следван от измерителя на компаниите със специална инвестиционна цел (BGREIT) с далеч по-скромното 0.3% повишение. Единственият губещ индикатор бе BG40, който е напът да завърши със спад от над 3.2 процента.
Като изключим политическото напрежение през седмицата, движещи пазара новини почти отсъстваха. Сезонът за публикуване на финансови отчети навлиза в най-горещата си част, а именно последните дни на юли, когато повечето публични компании са задължени да оповестят резултатите от дейността си за полугодието. Именно в тези данни се крие и възможността за лятно раздвижване в търговията, независимо че август традиционно е време за отпуски и понижена икономическа активност.
Какви са очакванията на анализаторите за резултатите на бизнеса през годината е трудно да се определи най-вече поради липсата на широкообхватни анкети, каквито в развитите пазари отдавна са практика. Подобни анкети и проучвания на инвеститорските нагласи са важен елемент за краткосрочен анализ на пазара, а и често биват използвани като бенчмарк за представянето на отделна компания, бизнес сектор или икономиката на страната като цяло. Доколкото специализираните медии в България правят някакви опити за допитване до пазарните участници, споделените до момента мнения като че ли клонят към заключението за предимно неутрални очаквания сред анализатори и инвеститори. Подобни консервативни нагласи лесно могат да се окажат нов катализатор на поскъпване, ако данните за бизнеса демонстрират устойчивост или дори растеж на фона на политическа нестабилност у нас и свиваща се икономическа активност в Европа. Така или иначе скоро ще разберем – до средата на следващата седмица би трябвало повечето компании да публикуват финансови отчети за второто тримесечие.
Що се отнася да търговията на БФБ-София в последните дни на юли, основната активност на инвеститорите бе съсредоточена в традиционните любимци на публиката – Химимпорт, Централна кооперативна банка, Първа инвестиционна банка, Софарма, Софарма трейдинг, Зърнени храни България, Каолин и Синергон холдинг. Последната компания успя да поскъпне с над 40% само за две седмици, след като слухове и откровен инвеститорски ентусиазъм изтласкаха цената й до над 1.6 лв. за акция. Останалите дружества от списъка на активно търгуваните регистрираха умерени поскъпвания, като единствено акциите на Първа инвестиционна банка направиха по-осезаемо движение до около 2.15-2.20 лв. за дял.
Покрай натрупаната лека умора при някои от лидерите на пазара през последните дни няколко по-малки и по-слабо търгувани дружества успяха да привлекат финансов интерес към себе си. В радара на купувачите с по-висока толерантност към риск попаднаха акциите на Елхим Искра, Топливо, М-С Хидравлик, Унипак, Слънчев ден, Евроинс, Емка, Билборд, Енемона (привилегированите книжа) и други. Търсенето на изостанали от тренда компании вероятно ще продължи през следващите седмици особено ако апетитът на спекуланти и инвеститори към тях съвпадне с добри финансови отчети или позитивни корпоративни новини.
Гено Тонев,
Портфолио мениджър
УД Юг Маркет фонд мениджмънт АД
nbsp;