Ще развиваме Югозападен регион с туризъм и култура

Migration Image

Развитието на Югозападния регион ще подпомага кандидатурата на София за Европейска столица на на културата за 2019 година. Това стана ясно от провелата се днес конференцията Ролята на културата и изкуството за развитието на Югозападен регион, която се финансира по от оперативна програма Административен капацитет. Намеренията за подем ще се реализират чрез партньорства в областта на културата и туризма, развитие на нови културни маршрути в региона и прилагане на ефективни публични политики от местната власт.

Сред амбициозните цели на Регионалния план за развитие на района за новия програмен период е повишаването на конкурентно способността на човешките ресурси. Планувано е постигането на до 80% заетост, до 5% безработица и поне 50% вишисти. Според данни от Министерството на регионалното развитие, Югозападен регион допринася значително за туристическия сектор. Оказва се, че на в него е около 13-14% от легловата база за страната (в периода 2007-2012 г.). Така той се нарежда на трета позиция в България след черноморските райони. Интересно е, че по базови икономически показатели през периода 2007-2010г. Югозападния регион е единствената зона в страната, в която БВП на глава от населението регистрира непрекъснато нарастване.

Отчита се, че най-ефективно може да се популяризират местните занаяти и типичните ястия. През следващите две седмици областните представители ще могат да направят своите предложения към Столична община и за други неразработени културни маршрути.

Предстои обаче да видим дали ще бъдат изчистени отчетените слаби страни в стария програмен период. Пример за такива са лошото състояние на културните паметници и липсата на единно маркетиране на туристическите продукти в региона. На дневен ред е и факта, че строителното ведомство не разполага с база данни и индикатор за състоянито на културно-историческите паметници. Попечителството и тук се поделя между няколко институции. В същото време около 50% от недвижимите паметници на културата и 25% от недвижимите културни ценности в страната се намират в този регион.

Д-р Тодор Чобанов, зам.-кмет Култура, образование, спорт и превенция на зависимости на Столична община, отчете като необходимост целенасочената политика за използване, популяризиране и разширяване достъпа до културно-историческите ценности сред възможно най-много хора.

Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp

Още от категорията..

Последни новини

Подкрепяте ли отварянето на държавни магазини в пощите?

Подкаст