nbsp;
nbsp;
nbsp;
nbsp;
Нацията остава поляризирана и силно разделена, огромното мнозинство от гражданите не виждат действена алтернатива на двете големи политически партии от статуквото, констатира след представителен експресен телефонен сондаж на Галъп интернешънъл.
Към момента БСП има малка преднина (в рамките на статистическата грешка) пред ГЕРБ, а реформаторският блок по чисто механичен принцип набира около 6% потенциал, установява още проучването.
Мнозинството български избиратели са на мнение, че правителството на Пламен Орешарски не трябва да има пълен мандат, а едва 21% са на обратното мнение.
За избори веднага се обявяват 15% от интервюираните, за избори до края на годината – 26%; за избори до 12 месеца – 30%.
Протестите срещу правителството на Орешарски се подкрепят от 47%, а на обратното мнение са 41%. Редовно участие в протестите декларират 3% от избирателите, които са почти изцяло жители на София. Участие понякога обявяват 10%, а 87% изобщо не участват. Всеки трети избирател (35%) счита, че протестите са по-скоро платени и обслужват конкретни политически партии и лидери, докато мнозинство от 39% ги намира по-скоро за спонтанни.
Нацията е разделена и по въпроса дали протестите са значими и големи или малки и незначими – 43% на 41%. Мнозинство от 77% обаче смята, че протестиращите трябва да се съобразяват с непротестиращите и да не нарушават техни права.
Като нормални и в рамките на закона определят поведението на протестиращите 68%, а действията на полицията 64%. 22% намират поведението на протестиращите за агресивно и извън закона. Агресивна е намесата на полицията според 24% от гражданите.
Мнозинство от 65% осъжда действията на протестиращите в нощта на сблъсък пред парламента. 53% осъждат действията на полицията.
Полицията събира повече симпатии за поведението си през въпросната нощ – на 32% от анкетираните, срещу 26% за протестиращите. Вероятната причина за това е убедеността на мнозинството избиратели, че виновни за остротата на сблъсъка тогава са провокатори.