Баничарят и златната баница

Валентин Николов е бил щедър към себе си и останалите шефове в атомната централа и подчинените дружества.

Досущ като героя от известната приказка за рибаря и златната рибка се е изживял видният кадър на ГЕРБ Валентин Николов по време на престоя си като изпълнителен директор на АЕЦ Козлодуй. Специалистът по двигатели с вътрешно горене, наречен неотдавна в заседателната зала на парламента с кодовото име Баничаря, е разписвал щедри заплати и бонуси за себе си и за останалите шефове в атомната централа, а компанията е отпускала въпросните суми.

От консолидирания отчет на едно от най-богатите държавни енергийни дружества за миналата година, който бе публикуван тези дни в Търговския регистър, става ясно, че за 2012-а в графата Сделки с ключов управленски персонал са записани общо 268 хил. лв.,

докато година по-рано сумата е 207 хил. лева

nbsp;

За заплати, включително и бонуси, са били раздадени 227 хил. лв., за социални осигуровки още 20 хил. лв., за социални разходи (купони за храна и вноски за доброволно пенсионно и здравно осигуряване) са броени още 14 хил. лв., а под формата на тантиеми (възнаграждения, изплащани на управители и ръководители след облагане на печалбата с данък) са дадени още 7 хил. лева. От посочените суми са се облажили както ръководителите на самата АЕЦ Козлодуй, така и на дъщерните й дружества – ВЕЦ Козлодуй, АЕЦ Козлодуй – Нови мощности и Интерприборсервиз. Имената на повечето от тези хора са доста добре известни.

В управителния съвет на атомната централа през април 2012-а влезе Валентин Николов, който смени Милена Ценова – началник на политическия кабинет на разлюбения по това време икономически и енергиен министър Трайчо Трайков. В началото на май Баничаря бе назначен и за изпълнителен директор, след като бе освободен признатият специалист Александър Николов. По същото време за председател на съвета на директорите бе избран друг много ценен кадър – еколожката от Маджарово Марина Армутлиева, протеже на наследника на Трайчо Трайков – Делян Добрев. На 20 май пък в управата на централата влезе и единственият човек, който поне малко разбира от ядрена енергетика – евродепутатът Владимир Уручев.

Проверката ни в индивидуалния отчет на АЕЦ Козлодуй показа, че на пръв поглед сумите, които тези ръководни кадри са си разпределили, не са чак толкова смущаващи. Става дума за общо 82 хил. лв., или по-малко от предишната година, когато са били 99 хил. лева. Редно е обаче да отбележим, че непосредствено след като БАНКЕРЪ извади наяве историята с назначенията в АЕЦ-а, Марина Армутлиева заяви, че не взима никакви възнаграждения за работата си в бордовете на енергийните дружества. Тоест, излиза, че основната част от парите е отишла

в джобовете на Валентин Николов

nbsp;

който получава възнаграждение едновременно и като член на съвета на директорите, и като изпълнителен директор.

Всъщност Николов е получавал заплата и като член на борда на създадената в началото на май 2012-а АЕЦ Козлодуй – Нови мощности и натоварена с амбициозната задача да изгради 7-ми блок на атомната централа. От финансовия отчет на фирмата за миналата година се вижда, че тя не може да се похвали с кой знае каква активност, но за периода от 9 май до 31 декември на членовете на съвета на директорите са платени 42 хил. лв., или наполовина от сумите, получени в АЕЦ Козлодуй.

Изпълнителен директор и член на съвета на директорите на Нови мощности по това време е друг парашутист на ГЕРБ – Любен Маринов. Официална информация за него и досега липсва, като при представянето му бе съобщено единствено, че е бил експерт в Министерството на икономиката, енергетиката и туризма. От профила му във Facebook се разбира още, че е от Пловдив и е учил в тамошния университет Паисий Хилендарски. Според информационната система Дакси през юли 2007-а той е регистрирал Маринов сервиз ЕООД с предмет на дейност: ремонт и диагностика на автомобили и кари, проектиране, изработка и монтаж на алуминиева и PVC дограма и други хидро – и топлоизолации.

Останалите две попълнения на борда са Владислав Горанов и споменатият вече Валентин Николов, който през август наследява друг познат ни герой – Михаил Андонов. Любопитна подробност е, че през 2012-а АЕЦ Козлодуй – Нови мощности има и 34 хил. лв. разходи за външни услуги – 14 хил. лв. са за реклама, 6 хил. за интернет (най-вероятно за изработването на нов корпоративен сайт), 3 хил. лв. са похарчени за консултанти, а 11 хил. лв. се губят в графата други.

Но да се върнем към възнагражденията. Излиза, че общо за шефовете си и за тези на дъщерната Нови мощности, АЕЦ Козлодуй е платила 124 хил. лева.

Къде се губят останалите 144 хил. лева?

По всичко личи, че те са потънали в другите две дъщерни фирми – ВЕЦ Козлодуй и Интерприборсервиз. Само че техните финансови отчети за 2012-а все ги няма в Търговския регистър и не може да се каже с точност какви са били възнагражденията на началниците им. Внимание обаче заслужават хората, участвали в борда на златната ВЕЦ, която след похарчени над 28 млн. лв. за 5 мегавата мощност най-накрая бе завършена в края на юли. Неин изпълнителен директор до неотдавна бе международният секретар на ГЕРБ Валя Чилова, а в борда влизаха още юристката Емилия Колева и бизнесменът Петър Яйманов, който бе съветник на бившия земеделски министър Мирослав Найденов.

Колкото до Интерприборсервиз, то е смесено предприятие с няколко украински и една руска фирма и негов управител е Атанас Койчев.

Разбира се, едва ли тези 268 хил. лв., похарчени за шефовете на дружествата от групата на АЕЦ, щяха да са някакъв проблем, ако въпросните хора си вършеха работата. Но това определено не е така. Съдейки по оповестения отчет на атомната централа, за първото полугодие на 2013-а тя за първи път в 40-годишната си история е докарана до загуба от дейността си и отчита отрицателен финансов резултат от 5.8 млн. лева. И то при положение че за същия период на миналата година е на печалба от 90 млн. лева. Да не говорим, че тепърва й предстои мащабна инвестиционна и ремонтна програма, от която зависи дали двата хилядамегаватови блока ще продължат да работят и след изтичане на проектния им ресурс.

Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp

Още от категорията..

Последни новини

Смятате ли, че "домовата книга" на президента Румен Радев трябва да се допълни?

Подкаст