Бичи настроения натискат акциите

Migration Image

Позитивните настроения взеха превес на БФБ-София през изминалата седмица. Макар и доста по-ограничени като мащаб, в сравнение с предишните периоди, бичитенагласи все пак преобладаваха при половината от сините чипове.

Без капка съмнение в челото на класацията по инвеститорски интерес се наредиха книжата на Първа инвестиционна банка (ПИБ). Причина за интензивните изкупувания на акциите на третата по размер на активите банка в България беше новината, че ПИБ е подписала споразумение с унгарската MKB Bank за придобиване на 100% от акциите на МКБ Юнионбанк ЕАД. Придобиването ще стане факт след получаване на необходимите одобрения от компетентните органи. След евентуално сливане между двете кредитни институции новосформираната банка ще се нареди на трето място по балансово число, само на крачка от Банка ДСК с 8.9 млрд. лв. и Уникредит Булбанк с 12.7 млрд. лева. (Подробности – на стр. 4.)

След период на известни ценови колебания отново на позитивна територия преминаха и книжата на Адванс Терафонд АДСИЦ. Според месечния бюлетин за юли фондът е продал 1469 дка земеделска земя при средна цена от 1019 лв. на декар и е закупил 2185 дка земеделска земя при рекордна за дружеството средна покупна цена от 728 лв. на декар. При обичайно висока за позицията ликвидност Адванс Терафонд прибави около 1% към капитализацията си до нивата непосредствено под 2.15 лв. за дял.

Консолидационните процеси и при Химимпорт продължиха с ненамаляващ интензитет през изминалата седмица. Книжата на мегахолдинга се разменяха при умерено активна търговия на добре познатите ни нива между 1.33-1.35 лв. за дял при леко позитивен развой. Сходна консолидация наблюдавахме и при акциите на дъщерната на Химимпорт банка – Централна кооперативна банка (ЦКБ), а също така при Софарма. Книжата на кредитната институциясе разменяха в тесните рамки между 1-1.03 лв., с което затвърдиха превземанетона ключовото ниво от един лев за дял. Фармацевтичното дружество от своя страна също продължи да отъпквадостигнатите по-рано нива около 3.30 лв. при обичайно добра ликвидност. Крачка назад от около три на сто до 2.73 лв. за дял направиха книжата на дъщерния му дистрибутор на фармацевтични продукти и медицинска апаратура – Софарма трейдинг. Този спад бледнее на фона на годишния ръст от над 60%, който отбелязаха книжата на дружеството, което освен добра капиталова печалба носи на акционерите си и постоянно нарастващ дивидент.

Точно обратното важи за Еврохолд България. Книжата на холдинга продължиха да дълбаятнадолу до 0.90 лв. за акция при незначителна ликвидност, въпреки добрите месечни данни изнесени в края на седмицата. Застрахователният подхолдинг Евроинс Иншурънс груп регистрира 10.2% ръст на премийния приход през юли, който е в размер на 15.3 млн. евро общо спрямо 13.8 млн. евро за същия месец на 2012 година. За юли автомобилният подхолдинг Авто Юнион се отчита с 270 продадени автомобила спрямо 163 броя година по-рано, което формира ръст от 66 на сто.

Далеч нетолкова позитивни се оказаха самостоятелните данни за българския застраховател от групата – Евроинс България. За юли дружеството е формирало премийни приходи от 2.818 млн. евро в сравнение с 3.164 млн. евро година по-рано, което пък е спад от 10.9 на сто. Книжата на ЗД Евроинс останаха почти под постоянен натиск на нивата между 0.86-0.88 лв. за дял.


Кирил Иванов

инвестиционен консултант

Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp

Още от категорията..

Последни новини

Смятате ли, че "домовата книга" на президента Румен Радев трябва да се допълни?

Подкаст