Социалният министър Хасан Адемов бе призован от Центъра за независим живот да преброи официално и прозрачно всички национално представителни организации на хора с увреждания. Според изпълнителния директор на центъра Капка Панайотова не зад всички стои реална членска маса. В същото време статутът на национално представителство дава право на някои да получават държавна субсидия и да участват във вземането на отговорни политически решения в Националния съвет за интеграция на хората с увреждания, както и да разпределят целеви помощи. Панайотова уточни, че с редакцията на нормативната уредба е дадено право на ограничен брой организации да се разпореждат със значителни средства за социално подпомагане. Не е ясно обаче по какви критерии са били избрани те и защо парите се разпределят именно от тях, а не от Агенцията за социално подпомагане.
Става въпрос за четири организации и един център – това са Съюзът на инвалидите, Съюзът на слепите, Съюзът на глухите, Българската асоциация на лица с интелектуални затруднения и Центърът за психологически изследвания. Въпросът е как са били определени точно те, след като в момента в Националния съвет за интеграция на хората с увреждания към Министерския съвет участват общо 21 национално представени организации?, пита Панайотова.
Експертите от Центъра за независим живот са установили очевидни несъответствия между размера на сумите, отпускани за придружители на хора с трайни увреждания, и реално получените. Имало и оплаквания, че парите се изплащат с голямо закъснение, след като от тях се удържат членски внос и такси за пощенски разходи. Хората взимали средствата кампанийно, най-често преди Коледа под формата на пиар акция вместо целевата помощ да бъде навременна.
Около 11 млн. лв. се отпускат всяка година от държавния бюджет на пациентските организации, а останалите НПО-та от доста време насам искат прецизиране на критериите за национално представителство.