Синдикатите се присетиха, но късно

Migration Image

Представителите на Комисията по осигурителни отношения и Комисията по бюджетна политика към Националния съвет за тристранно сътрудничество (НСТС) подкрепиха подготвения от Министерството на финансите Закон за изменение и допълнение на Данъчноосигурителния процесуален кодекс, в който са залегнали промени с цел усъвършенстване на единната сметка. Това съобщи на 9 септември заместник-министърът на финансите Людмила Петкова.

Веднага след това обаче синдикатите се присетиха и поискаха ново разцепване на Единната сметка – освен на главници и лихви по просрочията и първенство на главниците, което е одобреното намерение засега, и ново деление – на данъци и осигуровки.

Потърсихме Петкова за коментар. Това не е осъзната идея, нито предложение от страна на синдикатите, става дума за искане за дебат по този въпрос, както го формулираха те, обясни тя.

Финансите не бяха склонни на отстъпки пред евентуален работнически натиск, защото, според тях, при подобно ново разделение единната сметка ще престане да бъде единна.

Синдикатите обаче продължиха да държат на мнението си, че е неприемливо осигурителните вноски да погасяват данъчни задължения.

Въпреки това на редовното си седмично заседание на 11 септември Министерският съвет одобри проект на закон за изменение и допълнение на Данъчноосигурителния процесуален кодекс, в който синдикалните щения не бяха взети предвид. Промените дадоха възможност да се погасяват първо главниците на данъците и осигуровките, чиито срокове за плащане са изтекли. Погасяването първо на главниците спира начисляването на лихви и предотвратява натрупването на нови задължения.

Със заключителните разпоредби на законопроекта се предлагат промени в Закона за ДДС. Те са във връзка с Директива 2013/43/ЕС за изменение на Директива 2006/112/ЕО относно общата система на ДДС по отношение на незадължително и временно прилагане на механизма за обратно начисляване на данъка във връзка с доставки на някои стоки и услуги, при които съществува риск от измами. С директивата е предоставена възможност на държавите членки да прилагат този механизъм незадължително и временно (минимум две години) до края на 2018 година.

Механизмът за обратно начисляване е изключение от общия ред за облагане с ДДС и представлява ефективен инструмент в борбата с данъчните измами и отклонението от данъчно облагане. Предложено е механизмът да се прилага само за определена категория стоки – зърнени и технически култури, най-често използвани в сложни схеми за измами с ДДС. Основната цел от въвеждането на подобна мярка е в краткосрочен план да се намали в значителна степен нивото на данъчните измами и да се увеличи събираемостта на приходите.

Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp

Още от категорията..

Последни новини

Смятате ли, че "домовата книга" на президента Румен Радев трябва да се допълни?

Подкаст