Исландските кредитни институции вероятно ще трябва да опростят още 3.3 млрд. щ. долара на клиенти, които ги съдят заради ипотечни кредити с лихви, индексирани съобразно инфлацията. През 2010-а банките загубиха подобно дело за кредити в чуждестранна валута, чийто размер се преизчисляваше в зависимост от промените на валутните курсове, и опростиха на потребителите задължения за 2.1 млрд. щ. долара.
В момента срещу местните банки са внесени два отделни съдебни иска за жилищни заеми, индексирани съобразно инфлацията. Ищците твърдят, че те били в противоречие със законите на Европейската икономическа общност, които забраняват нечестни условия в договорите с клиентите. Ръководството на жилищната асоциация в Рейкявик, която представлява 10% от исландските собственици на жилища, подкрепя недоволните лица и настоява съдилищата да коригират несправедливостта към длъжниците, произтекла от резкия срив на исландската крона през 2008-а и от последвалия скок на инфлацията до 19% годишно. Този ръст на потребителските цени е добавил още 400 млрд. крони (3.3 млрд. щ. долара) към дълговото бреме на частните субекти, сочат сметките на асоциацията. Тя покрива правните разходи на един от двамата ищци, който съди държавния Фонд за жилищно финансиране (HFF). Според контролните органи фондът нямал достатъчно капитал, за да запази платежоспособността си. Той започнал да губи пари, след като исландците се пренасочили към конкурентите, предлагащи ипотеки без индексиране.
Според защитата на HFF фондът е работил съгласно законодателството на Исландия, но ще ревизира практиката си, ако законът бъде променен.
Собствениците на жилища в Исландия дължат на банките 1.43 трлн. крони по заеми, индексирани съобразно инфлацията. Макар че в момента тя е доста под върховата си стойност от 2009-а, цените на острова са скочили с 4.3% годишно през август – доста над целевия таван от 2.5%, определен от централната банка. HFF е пуснал 54% от оспорваните ипотеки, а останалите са продадени от местните търговски банки.
Делото ще се гледа от районния съд на Рейкявик до края на септември. Адвокатът Ейнар Пал Тамими пък е поискал разрешение от Върховния съд на Исландия да потърси правното становище на съда на Европейската асоциация за свободна търговия в Люксембург по другия иск, насочен срещу търговската банка Islansbanki. Тамими ще пита дали заемите за коли и за жилища, чиито лихви се променят съобразно инфлацията, не нарушават законите на страната. Ако Люксембург отсъди в полза на клиента, то всички подобни договори автоматично ще станат незаконни.