След като преди десет дни Федералният резерв на САЩ обяви, че няма да променя програмата си за изкупуване на облигации и вливане на ликвидност в икономиката, пазарите на държавен дълг за няколко дни преживяха постоянни спадове на доходността на основните глобални книжа. Решението на Фед имаше сериозен ефект върху доходностите по трежъритата, които в десетгодишния матуритет достигнаха шестседмично дъно през седмицата и я приключиха на нива от 2.645% при седмичен спад от 9 базисни точки. Важен за отбелязване е фактът, че към края на периода поредната доза положителни икономически новини тласна доходностите по американските ДЦК нагоре, което определено е доказателство за отрезвяване на пазарите, след като стана ясно, че не е свършено с количествените улеснения в САЩ. Въпреки това остава несигурността около преговорите между демократи и републиканци за бюджета за 2014 г. и според повечето анализатори това ще е основната движеща сила на пазарите през следващите няколко седмици.
В Европа седмицата също може да се отъждестви като силна за дълговете на основните страни. Президентът на ЕЦБ Марио Драги заяви в свое изказване на 23 септември, че ръководената от него институция ще продължи да влива ликвидност, за да стимулира затруднените икономики на страните от еврозоната . Това добави ново нарастване на инвеститорския интерес към книжата на страните от т.нар. ядро на паричния съюз. Техните доходности отбелязаха сериозен седмичен спад. Тези понижения бяха най-видими при немските бундове, чиято десетгодишна доходност достигна 1.822% – с 12 базисни точки по-малко, спрямо предната седмица. От друга страна, френските ДЦК не се оказаха толкова печеливши, след като правителството на премиера Оланд обяви, че през 2014 г. ще емитира книжа за 5 млрд. евро повече, отколкото през сегашната година (174 млрд. евро срещу 169 млрд. евро). Повишеното бъдещо предлагане, както и липсата на сериозни планове за намаляване на френския бюджетен дефицит, отслабиха значително спада на доходностите, търсени от инвеститорите по френските ДЦК. Към края на седмицата доходността по книжата с десегтодишен матуритет бе 2.36% при спад за последните пет търговски сесии от 8.9 базисни точки.
Във Великобритания пазарът на джилтове продължава да се движи под въздействието на разнородни новини. От едната страна е оптимизмът за възстановяването на икономиката на Острова, от другата – последните данни показаха анемичен ръст на БВП, както и рекорден дефицит по текущата сметка от поне 1955 г. насам. Всичко това, естествено, оказа подкрепа на губещите от началото на годината британски ДЦК. Доходността на десетгодишните книжа се понижи с цели 17.6 базисни точки – до 2.744 процента.
В периферията на еврозоната всичко се върти около политическата несигурност в Италия. Правителството на Енрико Лета може да загуби подкрепата на партията на бившия премиер Силвио Берлускони, ако го изгонят от Сената. Ефектът ще повиши доходностите по италианските ДЦК, което през изминалата седмица се равняваше на 4.3 базисни точки – до 4.327 процента.
Коментарът не представлява препоръка за покупка или продажба на ценни книжа.
Николай Ваньов,
Брокер, Инвестбанк АД