Министърът на външните работи Кристиан Вигенин обсъди проблема с бежанците с председателите на парламентарните групи на Европейската народна партия, на Социалистите и демократите и на Зелените, с еврокомисарите Щефан Фюле и Кристалина Георгиева.
Председателите на Групите в ЕП Жозеф Дол, Ханес Свобода и Ребека Хармс декларираха своята подкрепа за България при разрешаването на ситуацията с нарастващия брой сирийски емигранти . bdquo;България е подложена на безпрецедентен бежански натиск. Правителството полага максимални усилия за справяне с този проблем, но българските власти имат нужда от солидарност и съдействие от своите европейски партньориldquo;, заяви министър Вигенин. Лидерът на ЕНП Жозеф Дол предложи България да проучи по-добре опита на Италия за справяне с аналогични проблеми. Той изрази и очакването на ЕС България да продължи и да задълбочи реформите в сферата на правосъдието и вътрешния ред.
Лидерът на Групата на социалистите и демократите Свобода подкрепи усилията на българския външен министър за активизиране на сътрудничеството със страните от Източното партньорство, оценени положително и от комисаря по разширяването и политиката на съседство Щефан Фюле. Свобода потвърди подкрепата на европейските социалисти за присъединяването на България и Румъния към Шенген. bdquo;България очаква да бъде оценена за постигнатото при изпълнението на критериите за членство в Шенген и това да не бъде обвързвано с други теми, които нямат пряка връзка с изпълнението на условиятаldquo;, подчерта българският външен министър.
Той се срещна и с докладчика на ЕП по Фонда за убежище и миграция г- жа Силви Гийом.. Пред нея беше поставен въпросът за преразпределение на средства, предвидени за България за периода 2014-2020 г. Вигенин подчерта, че сумите не отчитат тенденциите от последните месеци и заяви, че България ще се обърне и към Европейската комисия по този въпрос.
По време на срещата с комисар Фюле беше обсъдена инициативата за сътрудничество в многостранен формат между ЕК и страните от Западните Балкани ndash; Албания, Босна и Херцеговина, Република Македония, Косово, Сърбия и Черна гора, която Фюле представи като възможност за активизиране на реформите в региона. Дискутирани бяха и различни аспекти от предстоящите за публикуване на 16 октомври годишни доклади на Европейската комисия по разширяването. Министър Вигенин запозна и с хода на преговорите между България и Република Македония по Договора за сътрудничество и добросъседство между двете страни.
С еврокомисаря по международното сътрудничество, хуманитарната помощ и реакция при кризи Кристалина Георгиева бяха очертани основни стъпки, които българското правителство би могло да предприеме с оглед получаване на европейска подкрепа за справяне с бежанския поток у нас.Акцентирано бе и върху необходимостта от използване на средствата, които България получава по редица фондове и програми за опазване на своите граници, управление на миграцията, фонда за интеграция и д.р. Обърнато бе внимание и върху възможностите за преразпределяне на средства по фондове, които България към момента не усвоява в достатъчна степен.