Фискална петорка ще наглежда бюджета

Migration Image

От Нова година независима фискална петорка ще следи изпълнението на бюджета и макроикономическите прогнози, като при отклонения ще дава препоръки на правителството и ще информира обществото. Това е заложено в проекта на Закон за фискалния съвет, публикуван за обществено обсъждане от Министерството на финансите, стана ясно в сряда, 21 ноември, след заседанието на кабинета.

Този орган в най-общ план ще замени закритата от ексвицепремиера Симеон Дянков Агенция за икономически анализи и прогнози. АИПР произвеждаше макроикономически анализи и различни икономически политики и беше инкубатор на мерки и идеи за българската икономика и финанси. Създаването на фискалния съвет обаче е евроангажимент на страната според директива от 2011 година. Основната му цел е независимо наблюдение и анализ на бюджетната рамка с оглед поддържане на устойчиви публични финанси.

Петимата членове на фискалния съвет трябва да бъдат избрани от Народното събрание до 15 декември, предвижда законопроектът. Мандатът им ще е шест години, като едно лице не може да кара повече от два последователни мандата.

Членовете на фискалния съвет ще се избират след предварително публично обсъждане в парламента. Те трябва да са с високи нравствени качества, да имат висше икономическо образование със степен магистър и не по-малко от 10 години професионален опит в областта на макроикономическия анализ или управлението на публичните финанси, е записано в законопроекта. Могат да бъдат и чужденци. Ограничения, освен по криминална линия, има и за хора, които през последните две години, предхождащи избора, са били членове на колективни органи на държавната власт, централен или местен орган на изпълнителната власт. До съвета няма да се допускат и лица, които са били в ръководството на фалирала компания или банка.

Председателят на фискалния съвет ще получава основна заплата равна на три средномесечни възнаграждения по данни на НСИ. Това към момента е около 2000 лева. Заплатите на членовете на съвета ще са 90% от възнаграждението на председателя.

Фискалният съвет ще заседава, когато присъстват най-малко две трети от членовете му. Решенията ще се взимат с явно гласуване и мнозинство повече от половината от всички негови членове. Фискалният съвет не може да взема решения неприсъствено. Не се допуска и въздържане от гласуване. Членовете, които имат особено мнение, го представят в писмена форма.

На заседанията на фискалния съвет могат да присъстват и външни лица по покана на неговия председател. За заседанията се води протокол, който се публикува на интернет страницата на фискалния съвет.

Фискалният съвет ще наблюдава спазването на числовите фискални правила, заложени в Закона за публичните финанси, които се отнасят за сектор Държавно управление и за консолидираната фискална програма.

Той ще трябва да изготвя мотивирано становище и препоръки относно пролетната и есенната макроикономически прогнози на министъра на финансите в срок до десет дни от публикуването им на интернет страницата на Министерството на финансите.

Фискалният съвет има задължение да представя мотивирано становище и препоръки по законопроекта за държавния бюджет и по законопроектите за бюджетите на ДОО и НЗОК, както и по проекта на средносрочна бюджетна прогноза. При установяване на значително отклонение на макроикономическите прогнози от отчетните данни в рамките на период от поне четири последователни години фискалният съвет е задължен да препоръчва на министъра на финансите предприемането на мерки за коригиране на отклонението.

Мотивираните становища и препоръките на фискалния съвет обаче нямат задължителен характер, но когато правителството не ги приема, ще трябва да се мотивира писмено.

Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp

Още от категорията..

Последни новини

Смятате ли, че "домовата книга" на президента Румен Радев трябва да се допълни?

Подкаст