За втори път прокуратурата отказа да образува дело срещу Цветан Цветанов по т.нар. случай Горна Оряховица, преписката по който бе отново отворена през лятото.
На 14 ноември т.г. наблюдаващият прокурор от СГП е постановил отказ да образуване дело поради липса на извършено престъпление, съобщи говорителят на СГП Зорница Таскова.
Става дума за публичното четене от парламентарната трибуна на информация, събрана със СРС, което устрои на 3 декември 2010 г. бившият вицепремиер и министър на вътрешните работи Цветан Цветанов. На базата на подслушани разговори между лекари в болницата на Горна Оряховица, министър Цветанов обвини медиците, че умишлено са оставили да умре жизнеспособно новородено. Много преди експертизата да потвърди, че лекарите не са извършили престъпление, прокуратурата бе сезирана от депутати от Коалиция за България със сигнал за извършено престъпление от министър Цветанов по чл. 145а от Наказателния кодекс – използване на данни, събрани със СРС, извън нейното предназначение за целите на наказателното производство или за опазване на националната сигурност.
Основният мотив на държавното обвинение за сегашния втори отказ е, че, преди да огласи тези данни, Цветан Цветанов е получил писмено и устно разрешение от прокуратурата. Установено е, че в 10.45 часа на 3 декември 2010 г. по телефона наблюдаващият прокурор е дал позволение на Цветанов да обяви данните от записаните разговори на докторите.
В 11.30 ч. същия ден самата прокуратура във Велико Търново дава пресконференция по случая. А изказването на Цветанов е направено в 12.00 часа, е установила прокурорската проверка.
Любопитен щрих в този казус е, че наблюдаващият прокурор писмено е дал разрешение на Цветанов да обяви само и единствено имената на докторите. Нищо повече. Вероятно в хода на проверката на СГП наблюдаващият прокурор е признал, че е дал устно разрешение за изнасяне на повече подробности. А и решаваща роля е изиграла по-ранната пресконференция на самите обвинители.
През 2011 г. заместник-градският прокурор на София Божидар Джамбазов за първи път се произнесе по сигнала на Коалиция за България с отказ да образува досъдебно производство срещу Цветанов. Постановлението бе потвърдено от прокурор Бранислав Славов от Софийската апелативна прокуратура. През лятото на т.г. стана ясно, че Върховната касационна прокуратура (ВКП) е отменила постановлението за отказ и е пратила материалите на СГП за ново произнасяне.
В хода на проверката СГП е обсъдила и постъпил сигнал от един от докторите, участващи в разговора. Той е депозирал жалба за набедяване срещу Цветанов. Но и в този случай прокуратурата се е произнесла с отказ за образуване на дело, защото по смисъла на закона набеждаване се извършва само пред онези органи, които могат да възбудят наказателно преследване, а Народното събрание не попада сред тях.
Както Коалиция за България, така и докторът могат да обжалват постановлението на СГП пред Софийската апелативна прокуратура.
Към момента срещу Цветанов има три наказателни производства, като едното вече е внесено в съда. Първото производство е за допустителство по служба за незаконно подслушване, осъществявано в МВР по негово време, второто дело е за длъжностно присвояване на 50 000 лв. в полза на бившия шеф БОП-Велико Търново Орлин Тодоров, третото дело, което е в съда, е за осуетяване на наказателно преследване срещу Тодоров (чл. 288 НК).