Единодушно Конституционният съд (КС) е отхвърлил искането на състав на Върховния административен съд (ВАС) за установяване на противоконституционност на чл.10, ал.1 от Закона за местните данъци и такси. Според искането текстът противоречи на чл.60, ал.1 от Конституцията – гражданите са длъжни да плащат данъци и такси, установени със закон, съобразно техните доходи и имущество.
КС приема, че липсата на законова диференциация за постигане на повече справедливост в облагането на имоти, които по една или друга обективна причина не могат да се ползват от собствениците (включително и поради законови ограничения, наложени с промени в общия устройствен план на София), не може да бъде поправена с обявяването на разпоредбата на чл. 10, ал. 1 ЗМДТ за противоконституционна. Това може да направи единствено законодателят чрез изменения и допълнения на ЗМДТ, тъй като само Народното събрание може да преценява целесъобразността от едно или друго данъчно облекчение или освобождаване от данък. Това следва от изричната разпоредба на чл. 60, ал. 2 от Конституцията, пише в РКС № 11 от 26 ноември т. г., докладвано от Борис Велчев.
Проблемът е повдигнат пред КС по повод на дело, образувано пред ВАС от фирма, придобила поземлен имат в София през 2008 г. с намерение да го застрои. Според приетия в края на 2009 г. нов общ устройствен план на гр. София обаче имотът се оказва с предназначение за озеленяване, но пък срокът за започване на отчуждителните процедури за тези имоти е петнадесет години от влизането на закона в сила. През това време собствениците на имота не могат да го ползват – строят, продават и т.н., но са длъжни да плащат данъците за него. По тази причина състав на ВАС спира делото и сезира КС.