Комисията за професионална етика и превенция на корупцията към Висшия съдебен съвет(ВСС) е възложила на шефката на Софийския градски съд Владимира Янева да извърши проверка за отлагането на някои дела на съдия Петя Крънчева. Повод за проверката е внезапно разболяване на съдия Крънчева и отлагане на делото срещу бившия шеф на Топлофикация София – Валентин Димитров. Споменава се и отлагането на делото Батко заради ново заболяване на председателя на състава. Редовни отлагания заради болнични застигат и друго следено от медиите дело на съдия Крънчева – за смъртта на арестанта Пламен Куцаров.
Възложената проверка е за срок от един месец, като комисията изисква от Янева извършване на обстойна проверка по всички посочени в статията дела и предоставяне на разпечатка от система за управление на съдебните дела. Решението е взето на заседанието на комисията на 11 ноември.
Над четири години от старта и повече от година след рестарта, делото срещу бившия шеф на Пътния фонд Веселин Георгиев – Батко, продължава системния си ход на отлагания. За пореден път шефката на Наказателната колегия на Софийския градски съд (СГС) Петя Крънчева не успя да даде ход на делото по здравословни причини.
Пречка за провеждане на днешното заседание се оказа хипертонична криза на съдебната заседателка Маргарита Коларска, което наложи пренасрочването му за 13 декември. В залата беше вещото лице Тодорка Велева, която не можа да повярва, че делото се отлага за пореден път. Жената извика от място, че иска да си направи отвод, защото пътува от Ахтопол.
Не прекъсвайте съда, остро се обърна към нея съдия Крънчева и поясни, че експертката не се е явявала по делото пред този състав, а само е писала молба, че не може да се яви на предходното заседание. На Велева бе обяснено, че няма как да си направи отвод и ще трябва да се яви и на следващото заседание, а наблюдаващият прокурор Бисер Кирилов я посъветва да се обажда ден преди заседанието, за да може евентуално да бъде предупредена, ако има пречка за даване ход на делото.
Любопитна обаче се оказа и причината за ангажимента на Тодорка Велева по това дело. Жената е назначена от съда за вещо лице – преводач. За нуждите на делото е превела статии, публикувани в чуждестранния печат за скандала около Веселин Георгиев. Въпросните материали повлияли негативно на международния имидж на страната.
За разлика от експерта от Ахтопол, видни свидетели изобщо не си направиха труда да присъстват на днешното заседание, като за неявяването им се изтъкват различни оправдания. Бившият заместник-вътрешен министър и настоящ посланик в Москва Бойко Коцев не бил открит на посочения адрес. Същото, логично, важи и за посланика ни в Лихтенщайн Меглена Плугчиева. В България е само Гергана Паси, но тя пък днес била ангажирана с конференция на ръководеното от нея сдружение Движение Паневропа-България.
Преди месец делото бе отложено, след като отново не се явиха призовани свидетели, но съдът успя да назначи една експертиза и да изиска документи от държавни институции.
Процесът срещу Веселин Георгиев е сред следените от Брюксел и ясно показва защо от години България носи етикета бавно правосъдие. Той започна през 2009 г., но тогавашният председател на състава Георги Колев бе избран за председател на Върховния административен съд. През март 2011 г. с делото се зае съдия Весела Дончева, но след два месеца тя върна обвинението заради съществени нарушения. До ново разпределение се стигна, след като Дончева се върна в Софийския районен съд, откъдето бе командирована в СГС. Така делото попадна в зам.-председателя на СГС и шеф на наказателната му колегия Петя Крънчева.
Първата дата бе през юли м.г., но поради ангажимент на защитника на Веселин Георгиев, процесът бе насрочен за октомври 2012 г. От тогава проведените заседания се броят на пръстите на едната ръка. В началото на годината (28 януари) отново имаше болен съдебен заседател, заради който делото бе отложено за края на март. Тогава пък в залата изненадващо се появи съдия Румяна Ченалова, която обяви, че внезапно възникнал здравословен проблем на съдия Петя Крънчева налага да се отложи делото за май. Същият ден адвокати и магистрати алармираха, че след отлагането на делото, съдия Крънчева се явила на работа и дори е разпределяла дела по мерки. Под протокола стоял нейният подпис, а в началото на документа пишело, че разпределящ е именно тя.
Обвинението срещу Веселин Георгиев е, че като длъжностно лице е сключил 8 договора за обществени поръчки за 120 млн. лв. с Биндер АД, Инмат ООД и гражданско сдружение Инфраструктурни обекти, с които облагодетелствал братята си Бойко и Емил, които са в управата на дружествата. Скандалът от 2008 г. доведе до спиране на пари от Брюксел – 115,4 млн. евро по програма ИСПА и 50 млн. евро по програма ФАР.