Оптимизмът пълни джобовете на смелите

Migration Image

Първите дни на новата година рядко са особено интересни за инвеститорите по света, така е и у нас. Обикновено това е времето, в което отвсякъде ни засипват със съвети как да се справяме с махмурлука, с диети за натежалите ни от празнични трапези тела или за модерните напоследък новогодишни депресии. Затова и отдавна не се учудваме, че празните места пред брокерските терминали всъщност компенсират навалицата във фитнес залите и в търговските центрове, където мнозина намират няколко минути за себе си и за дежурната равносметка на изминалите дванадесет месеца.

Като изключим чисто личните успехи и провали, добри и лоши дни през годината, мислите ни неизбежно ще ни отведат към онази материална част от битието ни, от която в голяма степен зависи егото на всички – способността ни да печелим пари. Ако, например, сте инвеститор на „БФБ-София“, самочувствието ви определено ще е на високо ниво. Но не защото сега се потите, подтичвайки на пътеката в кварталния фитнес. Годината бе добра за почти всички инвеститори в български акции, но вие вероятно смятате, че сте се справили по-добре от останалите. Успели сте да „яздите“ цялата вълна около ликвидацията на „Еларг фонд за земеделска земя“ АДСИЦ, но междувременно сте имали и втори залог в сектора, инвестирайки в „Адванс Терафонд“ АДСИЦ. Останалите дружества за имоти са ви разочаровали, но за сметка на това сте насочили навреме ресурси към борсови звезди като „Юрий Гагарин“, „Топливо“, „Зърнени храни България“. Тъй като по принцип сте фен на групата „Химимпорт“, не сте ограничили инвестиците си само до зърнения им бизнес, а сте придобили навреме и акции от Централна кооперативна банка (ЦКБ), от „Проучване и добив на нефт и газ“ и от самата компания майка. Ваш познат ви е подхвърлил идеята, че щом веднъж и последният голям чуждестранен инвеститор излезе от „Химимпорт“, от ЦКБ и от „Зърнени храни“, цените им ще се изстрелят нагоре със стотици проценти. Послушали сте го и, макар печалбата ви да е „едва“ 40-50%, не пропускате да го споменете с добро, поне в мислите си.

Вярно, могли сте да задържите някои от книжата и по-дълго, за да реализирате и по-голяма печалба, но на фона на последните няколко години и това е повече от добре. Съжалявате, че не сте си купили повече акции на „Софарма“, когато разпродажбите от голям акционер са вървели с пълна сила. На около 2.30-2.40 лв. за един брой рискът е изглеждал доста голям и веднага щом цената е доближила 3 лв., сте решили да затворите „спекулативната“ си позиция. Прибързано, както се е оказало по-късно, и днес се чудите дали не си заслужава да инвестирате по-дългосрочно в компанията на цена 3.80-3.90 лева. А и останалите дружества в групата също ви изглеждат добре, нищо че цените им са значително по-високи в сравнение с времето, когато сте ги смятали за прекалено рискови. „Софарма трейдинг “ например продължава да подобрява рентабилността си, а приходите растат ли растат.

Добре ви изглеждат и акциите на Първа инвестиционна банка, макар да сте търгували с тях само веднъж през изминалата година, което ви е донесло малка, но все пак печалба. Сбъркали сте, като не сте си купили книжа от „Биовет“, когато са се търгували около 5 лв. за акция. Днес ви изглеждат малко скъпички при близо 10 лв. за дял, но пък и „Неохим“ ви се е струвал леко надценен на цена 40 лв. за акция. Но ето на – в края на годината австрийски химически гигант е придобил над 20% от компанията, плащайки около 65 лв. за дял. Други чужденци пък са изкупили всички акции на „Каолин“ на цена, която сте смятали за недостижима в близко бъдеще, но…

Е, можело е да се направят и още пари. Но горчивият вкус от предходните четири години не се забравя лесно… И все пак чувствате, че нещо много важно се е случило, нещо се е променило на малкия ни пазар. Чужденците като че ли са спрели да го напускат, а и нови поглеждат насам. Някои големи, други нетолкова . Къде ли ще влязат следващия път? Съгласявате се, че е добре да сте подготвен. Ето на, самата борса ще се продава и вие вече имате акции от нея. Както и още няколко „тайни“ обекта, които още не са открити от публиката, но има големи шансове това да се случи скоро. А, и онези една-две компании, чиито мажоритари, убеден сте, рано или късно ще изкупят акциите на малките, при това на добра цена. Но, ако не стане, здраве да е.

Миналата година беше добра. Склонен сте да рискувате повече от обикновено. Един голям футболист беше казал: който играе – печели, който не играе… Слизате от пътеката потен и капнал от умора. Трябва да сте готов за понеделник. Няма време за губене. Времето е пари.


Гено Тонев

Портфолио мениджър

УД „Юг Маркет фонд мениджмънт“ АД

Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp

Още от категорията..

Последни новини

Случаят "Баба Алино" ще ни направи ли по-предпазливи, когато купуваме имот?

Подкаст