Плевнелиев призова за електронно правителство

Migration Image

Президентът Росен Плевнелиев заяви, че въвеждането на електронно правителство е стратегически важно за България и заяви, че е необходимо българското правителство да се обърне към този приоритет и да осигури съответното финансиране.

Президентът каза това на съвместна пресконференция с естонския си колега Тоомас Хендрик Илвес, който е на работно посещение в София.

България търси подкрепата и се учи от опита на Естония за въвеждане на електронното правителство и управление, каза Плевнелиев. Той отбеляза, че постигнатото в Естония е на световно ниво, а страната е спечелила доверието на чуждестранните инвеститори и международните пазари благодарение на своята политика на прозрачност и ефективни институции.

Росен Плевнелиев припомни, че за първи път по време на служебния кабинет беше изготвен национален интегриран план за въвеждане на електронното правителство, но коментира, че този план в момента седи в някое заключено чекмедже.

Ние много често си казваме в България, че не сме толкова богати, защото не сме достатъчно ефективни и не надграждаме по националните приоритети, а на всеки четири години ги променяме. Нека този път да докажем с действията си, че електронното правителство, което е пожелано от всички български граждани, на база на националноинтегрирания план, може да намери своята реализация в скорошен период от време", апелира държавният глава.

Президентът Тоомас Хендрик Илвес изрази готовност за подкрепа в областта на електронното правителство и посочи, че Естония винаги е на разположение, когато някоя страна иска да работи съвместно с тях. Той даде пример с приемането от Финландия на естонската платформа в електронното управление.

Илвес посочи, че въвеждането на електронното правителство за Естония и страни с подобен мащаб ще спомогне за нещо, към което всички се стремят – за повече прозрачност. Той цитира проучване на "Трансперънси Интернешънъл" върху посткомунистическите страни в Европа, според което Естония е на най-ниското място по корупция, а повечето стари държави на ЕС са "не чак толкова некорумпирани". Президентът Илвес посочи, че електронното правителство е пример за начин, по който страни като нашите трябва да работят и да се опитват да прескочат достатъчно развилите се страни, за да напредват.

Сред другите теми, които са обсъдили президентите Плевнелиев и Илвес, са били за задълбочаването на интеграцията в ЕС и подкрепата за присъединяването на Западните Балкани, за важността на енергийните и транспортните връзки между регионите, както и на диверсификацията на енергийните източници и трасета, за запазване на кохезионната политика.

Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp

Още от категорията..

Последни новини

Подкрепяте ли отварянето на държавни магазини в пощите?

Подкаст