След огромния брой фалирали малки и средни предприятия, държавата се зае да спасява бизнеса със стратегия, която обхваща периода до 2020 година. Това стана от думите на вицепремиера Даниела Бобева след заседанието на кабинета, на което беше приет документът. Тя припомни, че стратегията е била готова още преди месеци, но по настояване на бизнеса са направени поправки в някои от текстовете. Според нея освен общите проблеми на малкия бизнес в Европа, у нас той има и специфични проблеми. "Именно малките и средни предприятия станаха жертва на кризата и се оказаха единствен източник на безработицата", изтъкна Бобева.
По данни на НАП през 2012 година 136 хил. фирми са подали декларация, че не извършват никаква дейност. Със стратегията се опитваме да адресираме проблеми като масовите фалити на малките и средните предприятия. Затова и една от мерките е свързана с ускоряване на процедурите и гарантиране на закриването на бизнес в рамките на една година. Предвижда се да се предоставят финансови консултации на свръх задлъжнели малки и средни предприятия. Вероятно това ще се случва чрез пътуващи в страната консултанти. "Българските фирми се опитват да получат финансова консултация по телевизията, а в рамките на минути по-скоро можеш да им подведеш, отколкото да им помогнеш", призна Бобева. Сега вместо с реални консултации държавата пръска купища пари за изготвянето на телевизионни клипове, които уж трябва да покажат на бизнеса възможностите им за кандидатстване по различни европейски програми. Затова идеята е тази тенденция да бъде променена. Освен към малките предприятия, финансови консултации ще получават и социално слабите групи, за които помощите са основен източник на доходи. Те ще получават съвети по какъв начин да управляват финансите си и как да покриват задълженията си. В тази посока до два месеца ще бъде изготвена и стратегия за финансово образование, която да учи подрастващите как да управляват финансите си и как да стартират свой собствен бизнес.
За улеснение на фирмите, ще се намали и броят на документите, които предприятията са принудени да вадят, за да изнасят стоката си зад границата. С 15% ще се понижат и таксите за изваждането на тези документи. Ще бъдат предприети и мерки за насърчаване на онлайн търговията на малките и средните предприятия, като наред с това повече средства ще се насочат към иновационните предприятия, които искат да изнасят стоката си извън. Предвиждат се и мерки, които да прекратят порочната практика за необоснованото забавяне на плащанията по обществените поръчки. Срокът, в който фирмите ще трябва да получат парите си по тези договори, ще стане една седмица. Съвсем в скоро време ще стартират и няколко пилотни проекта за въвеждане на дуалната форма на обучение, свързано с предприемачеството, стартиращи предприятия, безработните младежи, завършващите висшисти, както и развитието на бизнес инкубаторите чрез създаване на нова концепция за тяхното създаване.
Очаква се планът за действие на стратегията за тази година да е готов през третата седмица на февруари. Въпреки че все още не е готов, повечето от мерките, които ще бъдат записани в него, вече се изпълняват, посочи вицепремиерът и даде пример с промените в Закона за обществените поръчки и мерките за намаляване на административната тежест.
До средата на февруари трябва да са подготвени и приети мерките от третия пакет за намаляване на регулаторната тежест, които не изискват законодателни промени. В по-голямата си част мерки, които бяха въведени в първите два пакета, вече работят, увери той. Третият пакет е свързан с облекчаване на процедурите за вадене на разрешителни при проектирането и строителството, като най-съществено ще бъде засегнат Закона за устройство на териториите.
Тя коментира и мярката за въвеждане на мълчаливо съгласие във всички специализирани закони. "В някои случаи мълчаливото съгласие носи рискове за гражданите и бизнеса, не може принципът на мълчаливото съгласие да важи за всички случаи", подчерта Бобева. Тя допълни, че предстои и въвеждането на електронно закупуване на документацията за участие в обществените поръчки. За съжаление обаче страната ни изостава в цялостното електронизиране на търговете. "Това е невъзможно да се случи в сегашния вид на Закона за обществените поръчки", обясни Бобева и допълни, че страната ни води преговори с Европейската банка за възстановяване и развитие за създаването на пътна карта за електронизиране на търговете.
Цветомира Личева