Том Рийни управлява малък павилион за бургери в Шордич – район в Източен Лондон, а през миналата седмица близо една пета от клиентите му са платили за храната си с… bitcoin.
Но това повдига един друг въпрос – как да се облагат приходите в този случай?
Манията по новата виртуална валута, която придоби неочаквана популярност, обърка данъчните власти особено в Европа, където правителствата налагат данък добавена стойност върху продажбите на стоки и услуги.
За момента регулаторният вакуум е добре дошъл за любителите на bitcoin във Великобритания, тъй като няма ДДС за покупките, направени с виртуалната валута. Но едва ли нещата ще продължат дълго по този начин. Британските данъчни власти са започнали преглед на данъчната структура за виртуалните валути, като се очаква скоро да бъдат публикувани техните насоки. Според някои експерти, правителството може да третира bitcoin като златото – чрез данък добавена стойност. Това означава, че всеки, който продава или купува биткойн дължи ДДС само за комисионите, събирани от обмяната на bitcoin, а не върху пълния размер на сделката.
Други експерти предполагат, че е много вероятно британското правителство да наложи някаква форма на данък върху капиталовата печалба за промени в стойността на bitcoin.
Редица икономики в Европа, сред който Норвегия и Германия вече заявиха намеренията си да прилагат данък върху печалбата за продажбата и покупката на виртуални валути. Към момента в САЩ няма такива налози, а приходната агенция проучва дали може да събира някакъв вид данък върху сделките с bitcoin.
Как промените ще засегнат собствениците на бизнес, които приемат bitcoin като форма за разплащане?
Ако bitcoin се третира като златото и се прилага данък върху капиталовата печалба, подобно на акциите и облигациите, на купувачите може да им се наложи да платят ДДС върху комисионната, която е възникнала при конвертирането на паундове в биткойни.
Ако собственикът на бизнес генерира печалба при конвертирането на спечелените bitcoin, може да се наложи да плати корпоративен данък върху тази печалба.