Точно 150 млн. долара са приходите на Турция за миналата година от износа на телевизионни сериали собствено производство. Разчетите са на правителствената информационна служба в южната ни съседка. Всъщност парите може да са далеч повече. Според анализатори сериалите били “меката сила” на Турция в чужбина, новият инструмент за налагагане на културна “зависимост” в ерата на глобалните комуникации.
Ако преди десет години във филмовия и телевизионния сектор на юг от Капитан Андреево преобладаваше вносната продукция, то сега ситуацията рязко се е променила. Първите местни продуцентски фирми не само успяха да завладеят турския пазар, но вече произвеждат по 100 сериала годишно, които (както се вижда и от програмните схеми на българските телевизии) успешно промотират и продават зад граница. Цената на един епизод се е увеличила десетократно и дори достига до 500 хил. долара. Над 70 турски тв сериали в момента се излъчват в 54 страни на Балканите, в Близкия изток, Средна Азия и Южна Америка. От миналата година комшиите продават телевизионната си стока и в Китай и Русия.
Какво обаче се случва у нас? Дълго време българските управници се отнасяха с пренебрежение към сериалите като начин за манипулиране на съседни култури. Някои от тях все пак усетиха силата на телевизионното изкуство. И лично застанаха пред камерата. Като главен секретар на МВР Бойко Борисов например се снима и вдигна, макар и временно, рейтинга на сериала на “Нова ТВ” “Забранена любов”. А след време, вече като министър-председател, обяви шумно, че няма слаби бг сериали, както и че им е голям фен. Не пропускал нито един, макар че фаворити му били “Седем часа разлика” и “Под прикритие”.
Въпреки че Борисов вече почти от година е в опозиция, държавната БНТ не му изневерява и дори обзаведе любимия му “Под прикритие” с четвърти сезон, при все че на предишния направи три финала, според въпросителните дали ще се намери финансиране за следващ. “Под прикритие” бе националната ни гордост и в края на 2012-а влезе в ТОП 3 на един от най-популярните световни сайтове за кино и телевизия – IMBD (internet movie data base). Така българската тв индустрия се нареди до такива изяви като “Семейство Сопрано”, “Бягство от затвора”, “24” и “Туин Пийкс”. Това обаче едва ли ще се случи след четвъртия сезон на поредицата, чийто първи епизод дебютира в ефира на БНТ1 преди дни. В интерес на истината новият сезон започна страховито за конкуренцията и превърна държавната телевизия в лидер в неделния праймтам, като привлече най-младите и най-активни зрители пред екрана. Но успехът в дългосрочен план е доста спорен, след като героите на Захари Бахаров – Иво Андонов, Мариян Вълев – Куката и на Михаил Билалов – Джаро, изведнъж се забъркаха в турска афера и действието се пренесе и излезе на светло в съседна Турция. Освен това сериалът демотивира дори и най-верните си фенове с прекалено заплетен сюжет, нескопосани и дървени диалози и даже препратки от други филми.
Очевидно е, че този път продуцентът Димитър Митовски и екипът му са пестили. На първо четене – от качествени сценаристи. Повечето от тях изтекли към “Четвърта власт”. Според хора от кухнята били намалени значително и хонорарите на актьорите, както и на екипа зад кадър. Тогава изниква логичният въпрос – защо трябваше действието да се мести в Истанбул? Може би желанието на продуцентите – “Сиа” и БНТ, в лицето на програмната директорка Севда Шишманова, е било на всяка цена да се придаде международно звучене на лентата и евентуално тя да се продаде на турския пазар? Само че турците си я знаят Турция… Или може би целта е била да се похарчат едни пари в повече, отколкото ако снимките бяха правени у нас? На БНТ шефовете явно не им пука как ще оправдаят по-високите разходи, при положение че качеството на продукция е понижено и тя едва ли ще се радва на интерес, както досега.
“Голям фен съм на сериала … Обаче това е най-грозната серия , която съм гледал досега ! Ако и другата е такава, спирам да го гледам тоя филм .. ЖАЛКО !”, е написал във форум потребителят Калоян. “Това турски сериал ли е?”, пита пък Бея. Но има и такива, според които това е единственият бг сериал, който ставал за гледане.
Интересно, ще излезе ли наяве цената на един епизод? Ако серия от първия сезон “гълтала” 234 хил. лв. с ДДС, вярно ли е че за четвъртия вече се калкулират повече от 350 хил. лв. за същите 54-и минути ефирно време? При такива въпроси програмната директорка Севда Шишманова винаги стои “под прикритие”. Нормално е, когато един продукт е успешен, той да бъде развиван и да се печели от него, но защо по неофициална информация сериалите на търговските телевизии в редки случаи стигат 80 000-90 000 лв. на епизод, а разчетът на БНТ е все над 220 хил. лева?
Контрата е в надзорника на БНТ – СЕМ, който, както обикновено, е в същата лежерна позиция.