Трезор

Migration Image

Министерството на финансите започна подготовка за емитирането на държавни ценни книжа на международните капиталови пазари. Пласирането на нов външен дълг се налага заради настъпващите през 2014-а плащания по стари емисии на държавен дълг, както и за рефинансирането на глобалните облигации с падеж на 15 януари 2014-а, чийто общ размер – главницата плюс дължимите лихви, е 1.086 млрд. щ. долара. Според Министерството на финансите „необходимите действия за подготовка на емитирането на държавни ценни книжа на международните капиталови пазари включват избирането на банки посредници и на правен консултант. Договорните взаимоотношения с избраните институции подлежат на одобрение от Министерския съвет. На ратификация от Народното събрание подлежат договорите, с които се поема държавният дълг – Договор за подписка, Договор за фискално агентство и Акт за поемане на задължение относно издаването на облигации“.

 

Правителството отвори процедурата за изработването на бюджета за 2015 година. С нея се създава необходимата организация и координация между отделните разпоредители с бюджетни средства в планирането на разходите им за следващата година.

 

Печалбата, която Корпоративна банка отчита за 2013-а, е 71.195 млн. лева. В сравнение с 2012-а тя се е увеличила с 25.9 процента. Нетният лихвен доход намалява с 9.25 млн. лв. на годишна база – до 88 млн. лв. (през 2013-а). Приходите от лихви обаче нарастват – със 116 млн. лв., до 440.5 млн. лева. В същото време разходите за лихви на банката се увеличават със 125.7 млн. лв. и вече са 352.4 млн. лева. Административните разходи са с 12.6 млн. лв. повече.

 

През 2013-а Българо-американска кредитна банка отчита трикратно повишение на нетния лихвен доход на годишна база – до 6.17 млн. лв., става ясно от счетоводния й отчет за четвърто тримесечие на миналата година. Този резултат се дължи основно на намалените с 5.3 млн. лв. (16%) разходи за лихви спрямо платените към края на 2012-а при запазване на стабилно ниво на депозитната база.

 

От началото на годината „УниКредит Булбанк “ предлага на своите клиенти нова версия на услугата си мобилно банкиране „Булбанк Мобайл“ (Bulbank Mobile) за iPhone и Android. Освен с модерен дизайн и навигация приложението разполага и с разнообразие от нови услуги, някои от които без аналог на пазара от гледна точка на удобството за потребителите. Сред новите опции на „Булбанк Мобайл“ е т.нар. „Свободна зона“, която може да бъде използвана и от потребители, които не са клиенти на банката.

 

„Инвестбанк“ АД откри нов финансов център в гр. Враца, който съчетава удобно за клиентите местоположение, комфортна обстановка и първокласно банково обслужване. Клиентите на банката в града могат да се възползват от пълната гама финансови продукти и услуги на „Инвестбанк“, предназначени за физически лица и за фирми. Офисът предлага откриване и поддържане на разплащателни сметки и срочни депозити, касови операции, банкови преводи в местна и чуждестранна валута, кредити, издаване и обслужване на кредитни и дебитни карти, сделки с валута, ценни книжа и благородни метали, електронно банкиране, златни и сребърни колекционни и инвестиционни монети и т. н.

 

Броят на фалшивите евромонети , изтеглени от обращение през 2013 г., е намалял с 4% в сравнение с предната година. През миналата година националните органи във всички страни от еврозоната са изтеглили общо 175 900 фалшиви евромонети . В момента в обращение са 16.8 млрд. оригинални евромонети , а съотношението на фалшивите е 1 на всеки 100 000 истински монети. Паричката от 2 евро остава една от най-засегнатите от тази престъпна дейност, като нейни фалшификати са открити при 67.6% от общия брой. Делът на фалшиви 50 евроцента се увеличава до 16.7%, а на монетите от 1 евро намалява до 15.6% от общия брой.

 

България е на 77-о място по корупция през 2013-а според класацията на „Прозрачност без граници“, публикувана в доклада на Международния валутен фонд за страната им. Държавите с най-нисък процент на корупция в региона на Централна и Източна Европа са Естония, Полша, Словения и Литва, а най-корумпирани са Украйна, Русия, Беларус, Албания, Косово и Молдова.

Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp

Още от категорията..

Последни новини

Ще помогнат ли необозначените полицейски автомобили, които МВР планира да купи, за по-добрия контрол на агресивните шофьори?

Подкаст