За поредна десета година Германо-българската индустриално-търговска камара отличи трите компании, работили най-активно за развитието на двустранните икономически отношения през последната една година.
С наградата за голямо предприятие беше отличена една от най-бързо развиващите се компании в производствения сектор – „АББ България“. Сега в нея работят 1522 души, като през следващите няколко месеца броят им ще бъде увеличен с още 600. Причината е изградената през 2013-а четвърта производствена база. Втората „зелена“ инвестиция на АББ в Пловдивска област бе построена за рекордно кратките девет месеца и възлиза на приблизително 16.9 млн. евро. С помощта на инвестицията ще се разшири спектърът на предлагане на енергийни и промишлени информационни решения и системи за високо, средно и ниско напрежение. Компанията разполага с производствени бази в Петрич, Севлиево и Раковски. Тя разполага и със сервизен център за турбокомпресори във Варна, както и Общ център по счетоводство и човешки ресурси в Раковски.
„Тангра АВ“ пък беше отличена в категорията за малко и средно предприятие под 250 служители. Фирмата предлага решения в областта на вентилационните, отоплителни и климатични инсталации, както и в производството на системи за отопление на биомаса. През миналата година „Тангра“ разработи и пусна серия от високоефективна енергоспестяваща вентилация за бита и индустрията, работеща на принципа на използване на отпадната енергия от замърсения въздух и се превърна в единствения производител на такова оборудване на Балканите. Фирмата реализира продукцията си и на полския и швейцарския пазар. „Тангра“ разполага с проектантско-конструкторско бюро, две производствени предприятия, търговско-консултантски център в София, както и верига офиси и магазини във Варна и Бургас.
Отличието в отворената категория (проекти, организации, социална ангажираност) получи „САП Лабс България“. Тя е един от центровете за производство на бизнес софтуер на акционерното дружество SAP AG и за момента осигурява работа на 536 служители. Компанията беше призната преди всичко заради реализираните през последната година социални проекти.
На връчването на наградите на Германо-българската камара присъстваха премиерът Пламен Орешарски, министърът на инвестиционното проектиране Иван Данов, както и представители на българския и германския бизнес.
Стана ясно още, че стокообменът между Германия и България за 2013 година се очаква да достигне пореден рекорд – над 5 млрд. евро. По информация на Министерството на икономиката на Германия за периода януари-ноември 2013 г. износът на българска продукция към Германия надвишава вноса от там.
Освен най-важен търговски партньор на България западната държава е и един от основните инвеститори в страната ни. По данни на БНБ най-големите преки инвестиции в България за периода януари-ноември 2013 г. са на Нидерландия (651.1 млн. евро) и Германия (195.9 млн. евро). Според проучване на Германо-българската камара сред фирмите-членки на организацията 78% от фирмите не съжаляват, че са избрали да вложат парите си именно в страната ни.