Предводителят на италианската Демократическа партия Матео Ренци предупреди политическите си противници да не бавят реформата на изборната система на страната. Предложените промени на съществуващия изборен закон са договорени предварително с лидера на десноцентристите Силвио Берлускони и целят да се предотврати повторение на патовата ситуация от миналогодишния предсрочен парламентарен вот, свела до минимум възможностите за съставяне на стабилно правителство. „Ако политиците не могат да се споразумеят за правилата на играта, те няма да имат необходимото доверие да направят каквото и да било друго“, коментира Ренци на страницата си във „Фейсбук“ на 28 януари.
Проектът за нов изборен закон трябваше да влезе за разглеждане в Долната камара на парламента на 29 януари, но бе задържан от предложените над 200 поправки и от препирните по ключови елементи. По този повод парламентарният шеф на Социалистическата партия в Камарата на представителите Роберто Сперанца отбеляза, че той и съпартийците му биха се примирили проектът да бъде внесен със забавяне от един ден – на 30 януари, но в никакъв случай на по-късна дата.
Въпреки че Ренци не е в състава на правителството, неговата позиция на лидер на Демократическата партия, чийто член е премиерът на Италия Енрико Лета, му дава право да настоява за по-спешни действия по реформиране на изборното законодателство. Ренци иска новите правила да бъдат приети до края на април. Мисията е доста трудна и амбициозна, като се има предвид противопоставянето на другите партии и скептицизмът на някои членове на собствената му политическа сила, шокирани от новината за сделката с Берлускони. Да припомним, че бившият италиански премиер бе отстранен от Сената и вече няма право да се кандидатира за член на парламента заради влязла в сила присъда за данъчни измами.
Протестите на по-малките политически формации са мотивирани от опасенията, че промените в изборния закон ще намалят шансовете им да влязат в парламента. Според действащата правна уредба прагът за достъп до Долната камара е 4% за самостоятелна политическа сила и 10% за коалиция. За Сената прагът се изчислява на регионална база и е 8% за отделна партия и 20% за коалиция.Предложените промени за влизане в парламента са 8% за самостоятелна политическа сила и поне 5% като част от коалиция. По-малките играчи са недоволни и от запазването на спорните „блокирани листи“ – списъци на лица, представяни от партиите вместо директен избор на кандидати.
Новата стара партия на Берлускони „Форца Италия“ пък се противопоставя на опитите да се промени сегашното правило, позволяващо на спечелилите над 35% от гласовете на избирателите да прибавят към резултата си бонус от 18%, което автоматично им дава мнозинство в Долната камара. Левоцентристите искат този праг да се качи на 38% и ако никой не е преодолял тази бариера, да се проведе втори тур между първите две политически сили. Според репортажи в италианските медии Берлускони се страхувал, че Ренци, който не крие амбициите си да се кандидатира за премиер, ще получи предимство при евентуален втори изборен кръг, защото гласувалите за някои от по-малките партии с лява ориентация ще го подкрепят.
Матео Ренци отива дори още по-далеч и предлага да се промени чл.5 от конституцията, с което да се намали влиянието на регионалните управи. По този начин ще се ограничат голяма част от правомощията на Сената и той ще бъде превърнат в камара за регионални въпроси, която не подлежи на избор. Ренци се надява до средата на февруари Демократическата партия да одобри това предложение. Подобна корекция обаче изисква одобрение и от парламента и е дълъг процес.
Не бива да се забравя също, че промяната на изборния кодекс е абсолютно наложителна, защото на 4 декември италианският конституционен съд обяви действащия изборен закон за противоречащ на конституцията на държавата. Само че това решение не засяга сегашния състав на парламента, защото няма обратна сила. Което означава, че управлението ще просъществува поне докато не бъде прието ново изборно законодателство, или с други думи – най-малко до средата на 2014-а.