Ни срам, ни очи по случая „Веселина Тенева“

Веселина Тенева и компания раздават правосъдие.

Поредната кадрова гадост в правосъдието, наречена избор на главен съдебен инспектор, приключи с вонящо фиаско. Единствената кандидатка, съдийката от Върховния административен съд (ВАС)Веселина Тенева , се размина с поста, след като парламентът прекрати процедурата. Вина за номинацията й обаче никой не поема, а управляващи и опозиция вкупом твърдят, че Тенева си е съвсем подходяща за поста. И всеки се прави на три и половина.

Причините за прекратяването на сегашната процедура били две – недоволството на Европейската комисия, че няма състезателност, и свързаният с него отказ на ГЕРБ да подкрепи избора на Веселина Тенева. Интересно какво щеше да стане, ако докладът не беше дошъл по това време?! Има и трета причина, която не е свързана с реакцията на Брюксел. Съдът, в който работи Тенева, взе да отменя наказанията на магистрати с мотива, че съдебният инспектор в оставка Ана Караиванова е с изтекъл мандат и не може да участва в дисциплинарни производства. Не че съдът не отървава наказаните магистрати и на други основания, но му дойде добре още едно. Това означава, че дисциплинарната дейност на Висшия съдебен съвет (ВСС)за повече от една година назад (и за неизвестно колко месеца напред) отива в кошчето. Виновни за това, разбира се, също няма да има.

В очакване на пенсионирането си този месец Тенева ще разчита да не я издънят подобно на доскорошната й колежка Венета Марковска, която напусна системата след провала на избора й за конституционен съдия. Вездесъщият лидер на РЗС Яне Янев се похвали, че притежава папка с документи, компрометиращи съдийката. Като заплаши с ексклузивен брифинг, на който ще оповести нейното съдържание, изпадналият от парламента специалист по разкритията даде да се разбере, че не става въпрос само за имотни сделки в семейството. Информацията била и за изхода на разглеждани от Тенева дела, което е същината на корупционната дейност в правосъдието. Оттам идват парите за апартаментите, за хотелите и тлъстите банкови сметки на магистратите.

Одобреният от парламентарната правна комисия нов срок за номинации е два месеца, но промени в правилата почти няма. Цяла година след изтичането на мандата на Караиванова тепърва ще започне ново надцакване кой заслужил послушко да бъде представен като правилния кандидат. Поставена е и цел – главен инспектор да бъде избран до края на лятната парламентарна сесия и преди съдебната ваканция. Това са обаче намерения. Първият въпрос сега е какво ще предизвика папката на Яне Янев.

Уви, вероятно нищо. Тенева трябваше вече да е обект не само на дисциплинарно, но и на наказателно производство за укритите от нея имотни сделки и за пране на пари. Паралелно с това трябваше незабавно да започне разследване за корупция, защото тези пари не са само от заплати. Същото трябва да бъде направено и по папката на Янев в зависимост от нейното съдържание. А с оглед на твърдението му, че става дума за корупционни гнезда във ВАС, правещи милиони, разследващите трябва да се разшетат из целия съд. Също и във ВСС, който систематично укрива информация за корупционни актове на магистрати, съдържаща се в сигнали на засегнати лица. Кой може обаче да си представи подобно разследване на ВСС и ВАС, щом съдебната система е най-голямото гнездо на корупцията, а разследващите също гнездят в него?!

Мястото на Яневата папка също е във ВСС и в прокуратурата, а не при лидера на ГЕРБ Бойко Борисов, на когото я занесе. Наказателна отговорност се носи както за извършване, така и за прикриване на престъпление. Пък току виж съветът намерил повод да образува дисциплинарка срещу Тенева, която да я лиши от стотината хиляди лева обезщетение при пенсиониране. Какво да очакваме обаче от висш орган на съдебната власт, който твърди, че е „непряко ангажиран със статута на главния съдебен инспектор“?! Това изтърси представляващата съвета Соня Найденова, отпращайки топката в полето на Конституционния съд, а той отдавна се е произнесъл кога свършва един мандат. При толкова много хора и инстанции, които не са ангажирани със слагането на ред в правосъдието, преките и непреките последствия от него са ужасяващи.

Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp

Още от категорията..

Последни новини

Ще помогнат ли необозначените полицейски автомобили, които МВР планира да купи, за по-добрия контрол на агресивните шофьори?

Подкаст