Разследват Goldman Sachs за корупция в Либия

Migration Image

След Американската комисия по ценните книжа и фондовите борси (SEC) и щатското Министерство на правосъдието започва проверка срещу банки, частни инвестиционни фондове и хедж фондове, за които се предполага че са нарушили антикорупционни закони при сделки с либийски суверенни фондове. По-специално в мерника на правоприлагащите органи е участието на Goldman Sachs, пише Wall Street Journal.

Освен Goldman сега се проверяват и Credit Suisse, JP Morgan, Societe Generale, частният инвестиционен фонд Blackstone и хедж фондът Och-Ziff Capital Management Group. Говорител на Министерството на правосъдието и на Комисията по ценните книжа не желаят да коментират информацията.

Става въпрос за инвестиционната дейност от времето на финансовата криза и след това. Преди либийската революция през 2011 г. редица западни компании са се надявали, насърчавани активно от правителството на САЩ, на големи суми пари от северноафриканската държава, потънала в петродолари.

По онова време Муамар Кадафи току що бе отворил своята страна за чуждестранните инвеститори. Сега следователите се опитват да определят дали фирмите не са нарушавали Закона за чуждестранните корупционни практики, докладват запознати източници. Законът забранява на 1977 американски компании, търгувани на американските борси, да подкупват чужди длъжностни лица.

Служители на държавните инвестиционни фондове, като тези на Либия, се считат именно за държавни служители. В повечето случаи, в които има проверки във връзка със закона, властите на САЩ е трябвало да разчитат на това, че компаниите сами ще разследват случая и ще им предоставят документи и други доказателства. Те рядко имат достъп до документите от чужбина. След падането на либийския режим новото правителство обаче дълбае в машинациите на мрежата на Кадафи, а САЩ му помагат в това начинание.

Във фокуса на изследването са група от посредници, които са били активни в Близкия изток, Лондон и на други места, твърди пред WSJ експерт. Тези посредници са осъществявали контакт между инвестиционни компании и контактни лица в средите на властта в нововъзникващите пазари, включително и сред режима на Кадафи.

Разследванията се въртят около ролята на посредниците, които са осъществявали сделките между финансовите посредници и либийските служители. В някои случаи на тях им е заплащана „такса за намиране“. Това може да се тълкува като подкуп в зависимост от размера на сумата и отношението на посредниците към страните в сделката, твърдят правни експерти. Не е ясно също така и дали така наречените посредници не са получавали суми и за прикриване на незаконни плащания към членовете на режима на Кадафи .

Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp

Още от категорията..

Последни новини

Очаквате ли цените на имотите да се повишат още след влизането ни в еврозоната?

Подкаст