Европейците са скептични за таван на таксите при разплащане с карти

Migration Image

Потребителите в Европа се опасяват, че проектозаконите на Европейския съюз, засягащи разплащанията с карти ще направят използването на банкови карти по-скъпо и по-трудно. Според анкета в 13 европейски държави двама от всеки трима потребители вярват, че предложенията за таван на таксите за обмен биха влошили използването на банкови карти за тях. Осем на всеки 10 души не очакват, че търговците ще прехвърлят каквито и да било спестени от разходи пари чрез по-ниски цени.

Проучването, проведено от IPSOS по поръчка на MasterCard, за да разбере мнението на потребителите във връзка с предложенията на Европейската комисия да наложи таван на обменнните такси (приносът на търговците към системата за електронни плащания) и да въведе серия от мерки, които биха имали сериозен ефект върху употребата на разплащателни карти.

"Всякакви нови законодателни мерки, касаещи електронните плащания, би трябвало да са в най-добрия интерес на картодържателите. Поръчахме това изследване заради нарастващите опасения, че изкуственото намаляване на обменните такси ще увеличи разходите по картите и ще попречи на всички играчи на пазара да играят по едни и същи правила. Резултатите подсказват, че потребителите в цяла Европа споделят едни и същи опасения и вярват, че разискваните мерки не са в техен интерес", коментира Хавиер Перес, президент на MasterCard Европа.

Според резултатите от изследването 65% от потребителите се страхуват, че фиксираният таван на таксите за обмен ще влоши положението им по отношение на използването на карти. Още по-висок процент (82%) вярват, че търговците няма да прехвърлят никакви спестени от подобно намаление пари като принос към разходите по системата за електронни плащания.

MasterCard също изразява своите опасения, че предложените тавани ще увеличат разходите по картите за потребителите. Тези опасения се базират на реалния опит от държави като Испания, където приетите закони за въвеждане на таван на обменни такси доведе до увеличение на таксите за картодържателите с повече от 50% и няма никакво доказателство, че търговците са прехвърлили спестени средства от това чрез по-ниски цени. Също така липсват каквито и да било аргументи да има еднакви фиксирани такси в над 30 държави, където пазарните условия значително се различават.

"Не е ясно как еднаквият подход към въвеждането на таван на трансграничните и местни обменни такси на очевидно произволни нива може да бъде оправдан. Това не е теоретичен въпрос, а се базира на доказателства от държави като Испания, където обменните такси бяха изкуствено намалени и потребителите платиха голямата сметка", посочва още Перес.

Проучването също показва, че потребителите са особено критични към бъдещ закон, който ще даде право на търговците да решават точно кои карти ще приемат и кои не. Нарушаването на т.нар. правило за уважение на всички карти (Honour All Cards Rule) ще ги лиши от най-важната характеристика, която търсят в разплащателните карти, а именно сигурността, че могат да ги използват навсякъде по света. Осем от всеки десет (77%) потребители в Европа заявяват, че тази мярка ще влоши използването на банкови карти за тях. Също така, 60% се опасяват, че предложенията да има различни лога на една и съща карта, ще има отрицателно влияние върху потребителите.

"В MasterCard споделяме целта на Европейската комисия да създаде един ефективен, конкурентен и иновативен пазар на плащанията. В същото време се опасяваме, че някои от предложенията не са в подкрепа на тези цели и ще причинят щети и неудобства на потребителите", подчертава Перес.

Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp

Още от категорията..

Последни новини

Ще помогнат ли необозначените полицейски автомобили, които МВР планира да купи, за по-добрия контрол на агресивните шофьори?

Подкаст