Лидерите на двете общности в Кипър Никос Анастасиадис и Дервиш Ероглу постигнаха споразумение по изготвената преди време от тях съвместна декларация. Документът трябва да послужи като основа за подновяване на преговорите за повторно обединение на Острова на Афродита. В най-скоро време се очаква нова среща, на която ще бъде обсъдена цялата методология по воденето на диалога. За сериозността на намеренията говори и фактът, че турската страна директно е поискала още до края на месеца двамата преговарящи да пътуват съответно до Анкара и Атина.
На фона на силната международна намеса и бурното задкулисие новата процедура за разрешаване на проблема с разделения остров има реален шанс за успех. Двете страни се споразумяха за създаването на двузонална федерация, съставена от два автономни региона, които ще бъдат свързани чрез централно правителство. Сега ще се работи по детайлите на споразумението – процес, който може да отнеме месеци. Но според съвместното изявление лидерите „ще се срещат толкова често, колкото е необходимо“.
Последният кръг от подкрепяните от ООН мирни преговори, които се опитаха да създадат федерация между самопровъзгласилата се Севернокипърска турска република и международно признатия Гръцки Кипър, стигнаха през март 2011-а до задънена улица. Така и не бе постигнато съгласие за поделянето на властта и собствеността, както и за териториалните права. Преговорите бяха отложени отново, след като Кипър пое ротационното председателство на ЕС през 2012-а и когато през март миналата година Никозия стана петата членка на еврозоната, потърсила спасителна финансова помощ от партньорите си от общността и Международния валутен фонд.
Малко преди срещата Никос Анастасиадис-Дервиш Ероглу Европейската комисия също побърза да изрази мнението си по темата. На съвместна среща в Брюксел в рамките на политическия диалог ЕС-Турция върховният представител на Европа за външната политика Катрин Аштън, комисарят по разширяването Щефан Фюле и турският външен министър Ахмет Давутоглу стигнаха до извода, че е изключително важно за всички да има цялостно решение на кипърския въпрос. По думите на чешкия комисар Еврокомисията признава също така, че „Турция е допринесла през последните седмици за подновяването на кипърските преговори, които се надяваме, че ще започнат много скоро“.
Новината не се прие еднозначно. Република Кипър е на ръба на правителствена криза заради решението на президента Никос Анастасиадис да одобри съвместна декларация с Ероглу за принципите за подновяване на преговорите. Текстът на самата декларация бе подкрепен от управляващия Демократичен сбор и нейния основен опонент – Прогресивната партия на трудовия народ на Кипър, приемница на комунистическата партия. Но всички останали политически формации са против преговорите на базата на съвместната декларация. Противниците на проекта твърдят, че Анастасиадис е отишъл на отстъпки във всичко спрямо кипърските турци. Някои, като лидерът на центристкото движение „Граждански съюз“ Георгиос Лиликас, участвал в президентската надпревара през февруари 2013-а, се опасяват, че този документ в крайна сметка ще доведе до разпускането на Република Кипър и до създаването на ново образувание на основата на две отделни държави.