БНБ разреши вливането на „МКБ Юнионбанк“ в ПИБ

Migration Image

Подуправителят на БНБ, ръководещ управление "Банков надзор" – Цветан Гунев, е издал разрешение на "Юнионбанк" ЕАД, София да се преобразува чрез вливане в "Първа инвестиционна банка" АД, София (приемаща банка), съобщиха от централната банка. Това ще стане при условията на пълно правоприемство, след което вливащата се кредитна институция да бъде прекратена без ликвидация.

Вливането се явява естествен завършек на предприетото през втората половина на 2013 г. консолидиране на двете банки чрез закупуване от страна на ПИБ на всички акции от капитала на "МКБ Юнионбанк" ЕАД.

Всички активи, пасиви и дейности на вливащата се банка преминават към ПИБ, като правата и задълженията на клиентите на "Юнионбанк" ЕАД, в т.ч. на нейните вложители, кредитополучатели и други клиенти, остават такива, каквито са били до момента на вливането, без да е необходимо предприемането на каквито и да е допълнителни действия от тяхна страна.

Запазват се и всички отношения, свързани със защита на влоговете на гражданите, домакинствата и бизнес клиентите. Анализът на БНБ, извършен по повод издаване на разрешението, показа, че след вливането кредитната институция ще подобри финансовите си показатели.

"Първа инвестиционна банка" АД е платила 46.94 млн. лв. за 100% от капитала на "МКБ Юнионбанк", става ясно от публикувания чрез "БФБ-София" одитиран счетоводен отчет на ПИБ за 2013 година. На 10 октомври миналата година ПИБ финализира покупката на "МКБ Юнионбанк". Общите активи на двете банки към края на декември са в размер на 8.9 млрд. лв., от които 7.45 млрд. са на ПИБ и 1.45 млрд. лв. – на "МКБ Юнионбанк".

 

Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp

Още от категорията..

Последни новини

This poll is no longer accepting votes

Одобрявате ли въвеждането на нов стандартизиран скрининг за проследяване на развитието на децата от ранна възраст?

Подкаст