Какво следва за биткойн след колапса на Mt. Gox?

Migration Image

Колапсът на борсата за биткойн (bitcoin) Mt. Gox може в края на краищата да подсили индустрията на виртуалната валута чрез прочистване на по-слабите оператори на пазара, смята Службата за финансови услуги в Ню Йорк.

Въпреки това, японското правителство продължава да се опитва да разбере как базираната в Токио компания, известна като една от най-големите борси за биткойн, може да изгуби близо половин милиард долара от виртуалната валута за толкова кратък период от време и дали има престъпление в това.

"Все още нямаме ясна представа за ситуацията", заяви днес финансовият министър Таро Асо. "Не знаем дали това е престъпление или просто фалит", подчерта още министърът на финансите на Япония.

Компанията Mt. Gox подаде заявление за защита от банкрут в Япония в края на миналата седмица в петък и заяви, че е загубила близо 850 000 биткойна в следствие на хакване на компютърната система.

Колапсът на борсата бе поредната пречка пред виртуалната валута, която започна да циркулира през 2009 г. и днес се приема като парично средство от някои онлайн търговци на дребно. Все още обаче много вярват, че дигиталните пари ще оцелеят. Поддръжниците на биткойн харесват факта, че стойността на валутата се основава на мрежа от компютри и не е обвързана с нито едно правителство или централна банка по света.

Според Беджамин Лауски от Службата за финансови услуги в Ню Йорк от една страна колапсът на Mt. Gox е пречка, но от друга това ще доведе до по-нататъшни подобрения в индустрия и по-голяма регулаторна намеса. Лауски иска да привлече силни биткойн оператори и дори е лансирал идеята за създаване на лицензи – "BitLicense", които да регулират операторите и да уеднаквят всички нови правила със съществуващите във финансово регулиране.

Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp

Още от категорията..

Последни новини

Подкрепяте ли идеята за въвеждане на по-висок данък върху второ и всяко следващо жилище?

Подкаст