"Разбира се, аз като държавен глава нямам нищо против да купуваме газ от Катар. Чудя се само как да го докараме", каза президентът Росен Плевнелиев по време на визитата си в Доха.
Темата за вноса на втечнен газ присъства от няколко години в почти всички офицални разговори между България и Катар. Липсата на решение за преноса му прави невъзможна доставката му. Възможността Катар да се превърне в алтернативен доставчик на природен газ би повишила енергийната независимост на България. Катар е най-големият износител на втечнен газ и наличието на европейски терминал за неговото регазифициране и пренос до България би позволил пренос до нашата страна. Росен Плевнелиев съобщи, че ще предложи да се промени подхода, тъй като досега всички газови коридори са били изток-запад. Президентът съобщи, че би искал да се помисли дали е възможно да има газов коридор юг-север:
"Да се използват възможности на гръцки пристанища, България да бъде като разпределителен център и да стигне газ от Катар до Румъния, Чехия, Полша, Унгария, защо не и до Балтийските държави. Със сигурност няма да стане от днес за утре, но ние ще поставим този въпрос на масата, още повече в светлината на това, което се случва в Украйна". Президентът е убеден, че когато сме енергийно диверсифицирани и вързани към различни източници, тогава идват чуждите инвестиции и фабриките.
"Те няма как да дойдат, когато зависим от една тръба и някой спре кранчето като през 2008 година и ни остави на студено в най-студената зима. Защо да сложите фабрика в държава, когато някой може да й спре газта, нарушавайки собствените си споразумения?", коментира още Плевнелиев.
Плевнелиев подчерта, че предстоят преговори между България и Катар в няколко стратегически направления – земеделие и производство на храни, високи технологии и енергетика. Президентът се срещна и с българската общност в Катар.
Предстои българският държавен глава да се срещне с емира на Катар шейх Тамим бин Хамад ал Тани и с президента на фондация Катар шейха Моза бин Насер ал Миснед. Между двете страни ще бъдат подписани двустранни споразумения.