Около 12.5 млрд. лева трябва да бъдат вложени във ВиК сектора през следващите десет години. Това показва стратегия, която е изготвена от Световната банка в изпълнение на разпоредбите на Закона за водите и която беше приета от министрите по време на днешното им заседание. „Тази сума звучи драстично, но трябва да започнем реформата в сектора“, заяви регионалният министър Десислава Терзиева. Около 5 млрд. лева от тях са за водоснабдяване, а останалите за отвеждане и пречистване на отпадъчни води. Иначе стратегията е необходима стъпка и за ефективното усвояване на средствата по новата оперативна програма „Околна среда“.
Документът определя и основните цели за развитие на отрасъла и предлага мерки за постигане на тези цели до 2023 година. Идеята е цените на водата да са социално поносими за потребителите, ВиК отрасълът да стане екологичен, а качеството на услугите и ефективността на ВиК операторите да съответстват на добрите европейски практики, посочи още Терзиева. Така на практика през следващите десет години загубите на вода трябва да намалеят от 60% на 40 процента.
Анализите в сектора показват, че с европари могат да бъдат финансираниоколо 30% от необходимите капиталови разходи във ВиК сектора. След 2016-а недостигът ще трябва да бъде покрит от средства от държавния бюджет.
Терзиева припомни, че у нас има 75 хил. км водопроводна мрежа и ако реформата не започне, потребителите няма да получат евтина и качествена услуга. Регионалният министър коментира още, че голямата разпокъсаност в сектора и наличието на цели 51 ВиК дружества води до лоши резултати. Затова и стратегията предвижда окрупняване на регионите, в които да се инвестира и намаляване на броя на ВиК операторите.