Плевнелиев иска „повече НАТО“ в България

Migration Image

За десетте години членство на България в Организация на Северноатлантическия договор (НАТО), страната ни си е изградила реномето на добър сътрудник и надежден партньор сред останалите страни-членки в съюза. Около това  становище се обединиха президентът Росен Плевнелиев, помощник-генералния секретар на НАТО Тери Стаматопулос, външния министър Кристиан Вигенин и бившият премиер Симеон Саксобурготски на международната конференция „Бъдещето на НАТО“.

Форумът е част от програмата за отбелязването на 10-годишнината от членството на Република България в НАТО и се провежда под патронажа на държавния глава. Конференцията е организирана от Атлантическия клуб в България, Дипломатическия институт към министъра на външните работи и Военната академия „Г. С. Раковски“. На събитието присъстваха още министърът на отбраната Ангел Найденов и посланикът на САЩ Марси Рийс, а модератор бе Соломон Паси.

"През 2014-а година отбелязваме стогодишнината от избухването на Първата световна война, 75 години от Втората Световна война, 25 години от рухването на "Желязната завеса" и десет години членско на България в НАТО. Достатъчно поводи, за да може политиците и гражданите да анализират фактите от нашата близка история.

НАТО промени България и целият ни регион за добро. Нека никога не забравяме, че Балканите винаги са били символ в продължение на векове на разделение, на етнически конфликти, на войни. Днес Балканите не само, че вече не са барутния погреб на Европа, но народите се научиха, искат и очакват да живеят в мир сътрудничество и разбирателство, а всички държави в региона гледат в една посока – посоката на европейската интеграция.

С оглед на кризата в Украйна политиката на Алианса на отворените врати придобива ново измерение – в този бързо променящ се свят НАТО остава основния източник на стабилност. Имаме нужда от повече НАТО в България, на Балканите и в Черноморския регион. Алиансът е основна опора, кяото позволява укрепването на демокрацията, гарантирането на свобода и стабилност", каза президентът Плевнелиев в приветственото си слово.

Той допълни, че България силно подкрепя перспективата за разширяване на НАТО и обясни, че през годините на Студената война организацията е показала, че е най-успешната военно-политическа организация в историята на свободния свят.

Плевнелиев коментира, че изграждането на стабилна демократична система не става с една стъпка и не се получава за един ден, а също така демокрацията и нейните ценности не са даденост, не се подаряват и не са безплатни, а демокрацията е процес.

Плевнелиев попита риторично "как всичко това ще се отрази на следващите поколения. Как ще се отрази на децата на България ако продължим да зависим от един доставчик на газ и една тръба, как ще се отрази допускането на подписване на договори в енергетиката, които са в размер от над 50 % от брутния вътрешен продкт на държавата, знаейки че има риск да бъде произведено едно изгубено поколение ако се окаже, че тези договори са изцяло неизгодни или са взети в режим на непрозрачност". Президентът попита дали ще е добре за децата на България ако днес се снишаваме, докато отмине бурята в Украйна и си затваряме очите пред очевидно неспазване на международния ред и върховенството на закона и то от световна ядрена сила, която е постоянен член на Съвета за сигурност на ООН.

"България се радва на сигурност, която иначе не би имала, а нови заплахи и предизвикателства могат да се появят твърде неочаквано", коментира Тери Стаматопулус, който е помощник-генерален секретар на НАТО по политическите въпроси и политиката на сигурност. Той допълни, че не може да се задоволяваме с днешния мир, а действията на Русия в Украйна са показали точно това. България не може да се пребори сама за сигурността си, но в рамките на Алианса се осигурява спокойствието на всеки един член на НАТО, сподели още бившият посланик на Гърция у нас.

Министър-председателят на България в периода 2001-2005-а година Симеон Сакскобурготски коментира, че се е ръководил от две причини, докато преговарял за членството на страната в Алианса. Едната – че било важно да спазим условията за присъединяване, но другата част – че не е трябвало да влизаме с такъв голям хъс. Причината  е, че България е била активен участник във Варшавския договор и е било грешка да се втурнем в обратния лагер по един непремерен начин, сподели Саксобурготски.

 

Петър Петров

Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp

Още от категорията..

Последни новини

Ще помогнат ли необозначените полицейски автомобили, които МВР планира да купи, за по-добрия контрол на агресивните шофьори?

Подкаст