Три правила за успешни инвестиции

Migration Image

За бъдат успешни инвестициите трябва да се следват три стъпки – да се мисли в дългосрочен план, да не се взимат прибързани действия и парите винаги да бъдат влагани в сектори, от които инвеститорът разбира. Това посъветва бившият председател на борда на директорите на швейцарската UBS AG Петер Курер, по време на първия у нас Форум за управление на богатството.

Курер, който също така е и член на стратегическия комитет на Schoenherr, допълни, че световната икономика е в много по-добро състояние спрямо преди две години и това се доказва от редица индекси. В САЩ безработицата намалява, заплатите се повишават и фирмите започват да реинвестират все повече средства. Не така обаче стоят нещата в Европа. В западната част Стария континент икономиката също се съживява плавно, но реално брутният вътрешен продукт не се повишава с особено голям ръст. Най-много той се покачва в Германия и Обединеното кралство, а страните в рецесия започват да се съживяват. Така например в икономиките на Ирландия и Испания също започват да се добавят нови работни места, но с по-нисък темп.

"Преди световната икономическа криза, страните от Източна Европа се развиваха с около три до пет процента по-добре спрямо държавите от еврозоната. След 2008-а година обаче тези тенденции вече се измениха и сега Румъния, България например отбелязват минимален икономически ръст от около 2 на сто", заяви Петер Курер

Той отбеляза, че въпреки по-доброто състояние на световния пазар спрямо предходните години, рискове все още съществуват. Курер обясни, че един от огромните проблеми за глобалната икономика е Япония, която от 20 години не може да излезе от спиралата на дефлацията. "Политиката, която въведе японският министър-председател Шиндзо Абе с въвеждането на по-високи данъци поражда след себе си намаляване на потреблението и това е още един негатив", отбеляза Петер Курер.

Според него друг риск, който може да отслаби ръста на световния пазар е опасността от създаването на изкуствени балони. В Обединеното кралство съществуват такава възможност, като там прекалено много се надценява сектора, посочи лекторът.

Негативно влияние на световната икономика оказва групата от БРИКС (Бразилия, Русия,Индия, Китай, Южна Африка). В Бразилия се наблюдава социално недоволство, политиките на Русия спрямо Украйна и Крим също внасят несигурност. Втората най-голяма икономика в света – Китай е нестабилна и непрозрачна, а компаниите там тънат във фирмени разходи. В Турция има сериозен политически проблем, след като лидерът Реджеп Тайип Ердоган е притиснат в ъгъла след серия от корупционни скандали, коментира още Петер Курер. Негативно отражение върху световната икономика оказват и съмненията за глобализацията и всеобщия пазар, посочи още бившият председател на борда на директорите на швейцарската банка UBS AG.

 

 

Петър Петров

Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp

Още от категорията..

Последни новини

Ще помогнат ли необозначените полицейски автомобили, които МВР планира да купи, за по-добрия контрол на агресивните шофьори?

Подкаст