Фирмите за бързи кредити, или познати във Великобритания като payday lenders, принудително ще бъдат извадени от индустрията заради новите по-строги правила за сектора, заяви днес шефът на регулатора Мартин Уитли.
От първи април новата Агенция за финансово управление (Financial Conduct Authority – FCA) поема надзора и контрола над повече от 500 фирми за бързи кредити и планира да бъде безпощадна към тях.
"Нашите методи на работа вероятно ще доведат до принудителното изваждане от индустрията на близо една четвърт от фирмите – и това е нещо хубаво, тъй като това ще бъдат онези фирми, който имат лоши практики", посочва Уитли. Неговият коментар идва дни след като основателят на най-голямата фирма за кредити Wonga Ерол Демлин напусна поста на председател.
Регулаторът ще наказва фирмите, които не спазват стриктно правилата за поведение. Новите изисквания на британския регулатор целят да изкоренят лошите практики в индустрията, които водят да огромна задлъжнялост сред британските домакинства.
Правилата поставят клиентът на първо място и въвеждат забрана за разпространение на подвеждащи реклами. Фирмите за бързи кредити ще трябва да проверяват дали кредитополучателите могат да си позволят краткосрочните, скъпи заеми, които те предлагат. Новите изисквания на британския регулатор целят да изкоренят лошите практики в индустрията, които водят да огромна задлъжнялост сред британските домакинства.
Съгласно разпоредбите, кредиторите могат да преструктурират заеми (чрез удължаване на срока или рефинансиране) само два пъти, а вече няма да могат да събират задълженията си чрез автоматичен достъп до банковите сметки или кредитни карти на клиентите, ако те пропуснат плащане.
Друго изискване към компаниите е да предоставят на клиентите си безплатни съвети и консултации, за това как да се справят с дълговете си.