Централна гара София ще бъде напълно обновена до края на 2015 година. Освен основната рехабилитация на гаровия комплекс предстои и оборудването му с фотоволтаици . Началото на изпълнението на проекта бе дадено днес с отслужване на литургия за освещаване.
"София видимо се обновява. Този проект за цялостна реконструкция на едно от знаковите места в града ще допринесе столицата ни да има европейски вид", каза кметът на София Йорданка Фандъкова . Тя допълни още, че проектът е част от общите усилия за обновяването награда. В него влиза ремонта на булевардите и улиците около самата гара, както и пряката връзка с метрото. След завършване на станцията на подземната железница при Аерогора София пък ще се осъществи връзка на летището с жп гарата. По този начин пътниците ще могат да осъществяват лесна връзка между двата вида транспорт. Столичния кмет каза, че се работи и върху възможност за обновяване на така наречената "Ротонда ", която се намира непосредствено пред жп гарата: "С кмета на район Сердика работим активно и аз поемам ангажимента предгаровия площад да бъде предоставен на младите хора, които се занимават с култура и културни индустрии. Те има желание да стопанисват пространството, а ние ще им помогнем с всичко това да се осъществи".
Стартът на строителните дейности бе даден от генералният директор на Национална компания "Железопътна инфраструктура" Милчо Ламбрев : "Обявявам началото на този обект, който е от ключово значение не само за гражданите и гостите на столицата, но и за европейската железопътна мрежа". През Софийската гара преминават четвърти, осми и десети Общоевропейски транспортни коридора. Това определя и голям пътникопоток . В същото време обаче на сградата не е правен основен ремонт или саниране пред последните 40 години. В момента като наболели проблеми са старата дограма , течащият покрив и нарушената хидроизолация под коловозите. Все пак през годините са правени ремонти, но те са били само частични.
"Инвестицията, която правим в Централна жп гара не е изолирана. Тя е част от една последователна програма, която се е развивала през годините и ще предстои да се развива" каза заместник-министърът на транспорта, информационните технологии и съобщенията Петър Киров . Той определи разписаният график за реализиране на проекта, като "много амбициозен", но и изрази увереност, че с добра мобилизация ще бъде изпълнен в срок. Планувано е обектът да бъде пуснат в експлоатация в края на 2015 година. В рехабилитацията на гарата ще бъдат вложени над 62 млн. лв. без ДДС. Проектът пък се осъществява по ОП "Транспорт" 2007-2013 година.
Проектът предвижда оборудването на гаровия комплекс с фотоволтаици , които ще произвеждат част от необходимата енергия на сградата. Освен това гарата ще бъде напълно архитектурно обновена. В проекта са залегнали създаването на топли и удобни чакални, както и осигуряването на достъп на лица с намалена подвижност. Освен това в проекта влиза и построяването на музей на Национална компания "Железопътна инфраструктура". Част от неговата експозиция ще бъде и бетонния блок, в който днес бе поставена капсула с послание за бъдещите поколения.
Мая Иванова