Започва основен ремонт на Софийската централна жп гара

Migration Image

Централна гара София ще бъде напълно обновена до края на 2015 година. Освен основната рехабилитация на гаровия комплекс предстои и оборудването му с фотоволтаици . Началото на изпълнението на проекта бе дадено днес с отслужване на литургия за освещаване.

"София видимо се обновява. Този проект за цялостна реконструкция на едно от знаковите места в града ще допринесе столицата ни да има европейски вид", каза кметът на София Йорданка Фандъкова . Тя допълни още, че проектът е част от общите усилия за обновяването награда. В него влиза ремонта на булевардите и улиците около самата гара, както и пряката връзка с метрото. След завършване на станцията на подземната железница при Аерогора София пък ще се осъществи връзка на летището с жп гарата. По този начин пътниците ще могат да осъществяват лесна връзка между двата вида транспорт. Столичния кмет каза, че се работи и върху възможност за обновяване на така наречената "Ротонда ", която се намира непосредствено пред жп гарата: "С кмета на район Сердика работим активно и аз поемам ангажимента предгаровия площад да бъде предоставен на младите хора, които се занимават с култура и културни индустрии. Те има желание да стопанисват пространството, а ние ще им помогнем с всичко това да се осъществи".

Стартът на строителните дейности бе даден от генералният директор на Национална компания "Железопътна инфраструктура" Милчо Ламбрев : "Обявявам началото на този обект, който е от ключово значение не само за гражданите и гостите на столицата, но и за европейската железопътна мрежа". През Софийската гара преминават четвърти, осми и десети Общоевропейски транспортни коридора. Това определя и голям пътникопоток . В същото време обаче на сградата не е правен основен ремонт или саниране пред последните 40 години. В момента като наболели проблеми са старата дограма , течащият покрив и нарушената хидроизолация под коловозите. Все пак през годините са правени ремонти, но те са били само частични.

"Инвестицията, която правим в Централна жп гара не е изолирана. Тя е част от една последователна програма, която се е развивала през годините и ще предстои да се развива" каза заместник-министърът на транспорта, информационните технологии и съобщенията Петър Киров . Той определи разписаният график за реализиране на проекта, като "много амбициозен", но и изрази увереност, че с добра мобилизация ще бъде изпълнен в срок. Планувано е обектът да бъде пуснат в експлоатация в края на 2015 година. В рехабилитацията на гарата ще бъдат вложени над 62 млн. лв. без ДДС. Проектът пък се осъществява по ОП "Транспорт" 2007-2013 година.

Проектът предвижда оборудването на гаровия комплекс с фотоволтаици , които ще произвеждат част от необходимата енергия на сградата. Освен това гарата ще бъде напълно архитектурно обновена. В проекта са залегнали създаването на топли и удобни чакални, както и осигуряването на достъп на лица с намалена подвижност. Освен това в проекта влиза и построяването на музей на Национална компания "Железопътна инфраструктура". Част от неговата експозиция ще бъде и бетонния блок, в който днес бе поставена капсула с послание за бъдещите поколения.

Мая Иванова

 

 

 

Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp

Още от категорията..

Последни новини

This poll is no longer accepting votes

Ще помогнат ли необозначените полицейски автомобили, които МВР планира да купи, за по-добрия контрол на агресивните шофьори?

Подкаст