Фирми от сектора на бързите кредити, за производство и търговия с бързоборотни стоки и от строителството отново са сред тези, които срещат проблеми с изплащането на задълженията си по взети облигационни заеми. Някои от компаниите не успяха да се преустроят и да пренесат на положителна територия бизнеса си, а това пък сви приходите и печалбите им и съответно възможностите за допълнителни инвестиции. По тази причина те се насочиха към облигационните заеми като средство за финансиране на проектите си, които през изминалата и началото на тази година им натежават повече, отколкото могат да понесат. Тоест наличието на по-малко парични средства не им позволява да се разплащат с кредиторите си и така се стига до варианта да се търсят компромиси и отстъпки пред притежателите на дългови книжа на компанията.
За пореден път на тази сцена е пловдивското дружество „Евролизинг“ ЕАД, което е специализирано в отдаването на автомобили и различни други стоки на лизинг. По-малкото приходи от дейността и намалелите парични наличности станаха причина то да извърши поредното плащане (разсрочено при това) по лихвите и главницата на емисията от облигации с ISIN код BG2100025076, издадени от компанията. Лихвите са за 8433 евро, а по главницата, чийто падеж бе на 24 март, има да се плащат 30 хил. евро. За една ценна книга всеки получава по 30 евро.
От съобщението на мениджмънта на „Евролизинг“ става ясно, че фирмата възнамерява да се издължи на облигационерите си в законоустановения 30-дневен срок от датата на падежа.
При последните промени през ноември миналата година облигационерите се съгласиха и удължиха срока на емисията с 24 месеца – до септември 2015 година. Така на фирмата й остават осем плащания по главницата, всяко по 30 хил. евро и още две по 80 хил. евро, както и финално плащане за 100 хил. евро.
За да са по-спокойни за вземането си, кредиторите вече си искат лихвените плащания на всеки три месеца, а не на шест, както беше прието при издаването на дълговите книжа. Естествено, и лихвеният процент за удължения срок на емисията вече е утежнен и е равен на тримесечния Euribor, плюс надбавка, при това от още 600 базисни точки, така че да не е по-нисък от 9% на годишна база, уточняват от пловдивската фирма.
Преосмислянето на целите доведе до предложението на облигационерите да бъдат утежнени условията по изплащане на заема, получен от софийската „Болкан Бевъриджис кампъни“, която до началото на тази година работеше под името „Флорина-България“ ЕАД. При първата емисия от облигации с ISIN код ВG2100023071 на фирмата за производство на плодови сокове строгостта на кредиторите се изрази в решението да се добави допълнително обезпечение, а именно – особен залог върху машини и съоръжения.
Притежателите на такива дългови книжа потърсиха и други санкции, като задължиха емитентът да не сключва договори за заеми с банки и с други нефинансови институции под формата на финансови задължения над 500 хил. лв. спрямо официално публикувания счетоводен отчет към края на 2013 година. Всяко превишение над тази сума ще се смята неизпълнение на условията по облигационния заем, освен ако няма, разбира се, предварително одобрение от общото събрание на облигационерите, категорични са кредиторите.
Отхвърлено е и предложението за преструктуриране на задълженията по емисията чрез предоговаряне на част от условията й, и въвеждане на нов погасителен план. По-ниските приходи от продажби на предприятието в края на декември и логично следващите от това ликвидни проблеми отразяват застоя на пазара на сокове, нектари и „тихи“ напитки.
На други компании даже подобрената оферта към облигационерите не им донесе исканата промяна в условията по заема. Така постъпиха и мениджърите на строителната компания „Балканстрой“ АД от Разлог. Тя предложи връщане към параметрите за изплащане, които бяха заложени при издаването на първата емисия дългови книжа през март 2006 г., с цел да се оживи поне малко дейността на дружеството.
Облигационерите не се трогнаха от изложените мотиви на мениджърите на дружеството и отхвърлиха предложението за връщане на лихвените условия, уговорени при първоначалната регистрация на емисията с ISIN код BG2100009062. Така въпреки голямата конкуренция и все по-намаляващите поръчки в строителния сектор компанията ще трябва да върне облигационния заем до 2016 година. При последната корекция в края на 2013-а, за да защитят интереса си, кредиторите увеличиха и лихвата. Първоначално тя беше равна на шестмесечния Euribor с 4% надбавка, а след това тя стана 5.5% годишно. И сега мениджърите на „Балканстрой“ ще трябва да поработят още, за да увеличат приходите на фирмата, а и да преструктурират разходите на дружеството.
Дългосрочните му задължения към банки и облигационери са голямата му тежест за момента. Възможности за финансиране на дейността има. Например в края на миналата година компанията има да си събира 15.915 млн. лв. от отпуснати заеми на свързани с нея фирми. Но в същото време и тя самата дължи на дъщерни дружества общо 23.29 млн. лева.
Облигационерите на „Балканстрой“ не се съгласиха и не одобриха нов актуализиран погасителен план за изплащане на главницата.
Изход все още има и за много от компаниите, издали облигационни заеми, естествено е свързан с намаляване на размера на средствата, които има да си събират и да подсилят кешовите си позиции в следващите месеци.