ООН още се срамува заради геноцида в Руанда

Migration Image

Двадесет години по-късно Обединените нации още се срамуват, че не успяха да предотвратят геноцида в Руанда през 1994 г., заяви днес в столицата Кигали генералният секретар на ООН Бан Ки-мун, предадоха световните агенции.

"Можехме и трябваше да направим много повече. "Сините каски" бяха изтеглени от Руанда в момент, когато имаше най-голяма нужда от тях", каза Бан, изтъквайки забележителния кураж на служителите на ООН в Руанда по онова време.

При геноцида между април и юли 1994 г. бяха избити близо 800 хил. души, предимно от малцинството тутси. Неспособна да се справи с касапницата, ООН изтегли основната част от своите около 2500 войници в средата на април, в разгара на изтреблението.

"В течение на едно поколение позорът не е изличен", заяви Бан, като напомни, че година след геноцида в Руанда босненските мюсюлмани са били оставени на произвола на съдбата в анклава Сребреница, за който се предполагаше, че е под защитата на ООН.

"Геноцидът срещу племето тутси в Руанда е една от най-мрачните страници в историята на човечеството. Кръвопролитията тогава продължиха 100 дни, сълзите обаче не спират и до днес, добави той.

На възпоменателната служба на стадиона в Кигали присъстваха множество африкански държавни ръководители, висши представители на ООН и на Африканския съюз.

"Днес Руанда почита паметта на онези, които изгубиха живота си при геноцида и утешава оцелелите. Никоя държава – нито в Африка, нито другаде – не бива да се превръща в нова Руанда", подчерта президентът на Руанда Пол Кагаме.

"Въпреки усилията за помирение между хуту и тутси в последните 20 години обаче, страната никога няма да си върне онова, което изгуби, каза още той.

Възпоменанията бяха помрачени от избухналия остър дипломатически скандал между руандийското и френското правителство, след като Кагаме обвини Франция, че е изиграла активна роля в подготвянето и извършването на геноцида.

В отговор френският министър на правосъдието Кристиан Тобира отмени участието си в церемониите, като се очакваше на тях да присъства френският посланик в Руанда. Снощи обаче руандийските власти го обявиха за "персона нон грата".

Руандийският президент разкритикува едва прикрито днес Франция за спорната й роля по време на масовите кланета. "Никоя държава не е достатъчно могъща – дори да си мисли, че е – да промени фактите", заяви на английски език Кагаме, след което добави на френски "в крайна сметка обаче фактите са си факти" под бурните възгласи на около 30 000 души, събрали се на стадиона в Кигали.

Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp

Още от категорията..

Последни новини

След като Конституционният съд се произнесе по казуса с "Величие", ще се увеличи ли доверието в изборния процес?

Подкаст