110 г. от рождението на Нобеловия лауреат сър Джон Хикс

Migration Image

На днешния ден през 1904 г. в Уоруик (Англия) е роден сър Джон Ричард Хикс (John Richard Hicks), един от най-бележитите и влиятелни икономисти на двадесети век.

Джон Хикс е професор в Оксфордския университет през по–голямата част от живота си и получава Нобелова награда през 1972 г., която си поделя с Кенет Ароу (на английски: Kenneth Arrow), друг бележит американски икономист. Хикс развива известните "compensation" criteria" ("критерии за компенсация" или "компенсаторни" критерии) през 1939 г. с цел сравняването на качеството на живот. Неговият най-важен принос е модел, основан на теориите на Джон Мейнард Кейнс, който обяснява икономиката като баланс на три стоки: пари, потребление и инвестиции.

Сър Джон Хикс и Кенет Ароу (на английски: Kenneth Arrow) печелят Нобеловата награда за икономика за пионерния им принос в теорията на общото икономическо равновесие и в теорията за благосъстоянието.

Сър Джон Ричард Хикс умира на 20 май през 1989 г. в Блокли (Англия).

 

…………

 

 

Фердинанд I сключва брак с принцеса Мария-Луиза

 

На днешния ден през 1893 г. княз Фердинанд I сключва брак с принцеса Мария-Луиза Бурбон-Пармска в Пианоре (Италия). По този повод е учреден и възпоменателен медал (Пианорски медал).

 

Фердинанд I, роден като Фердинанд Максимилиан Карл Леополд Мария Сакскобургготски (на немски: Ferdinand Maximilian Karl Leopold Maria von Sachsen-Coburg und Gotha), е княз на България – от 7 юли 1887 до 22 септември 1908 г., когато е обявена Независимостта на България, и цар на България – от 22 септември 1908 до абдикирането му на 3 октомври 1918 година.

 

Мария-Луиза Бурбон-Пармска e италианска принцеса, първата съпруга на княз Фердинанд I. Родена е на 17 януари 1870 г. в Италия с името Мария Луиза Пиа Тереза Анна Фердинанда Франческа Антоанета Маргарита Жозефина Каролина Бианка Лучия Аполония де Бурбон, Принцеса на Парма. Тя е най-голямата дъщеря на пармския херцог Роберто I и на принцеса Мария-Пия Бурбонска на Двете Сицилии. Неин кръстник е папа Пий IX. Семейството има още 11 деца. Майката на Мария-Луиза умира при раждането на последното си дете, а баща й – принц Роберт, сключва втори брак и има още 12 деца.

 

Тъй като семейството на Мария-Луиза е от ревностни католици, те поставят условие пред Ферднанд наследниите им да са католици, а това наложило промяна на Търновската конституция.

 

От брака си двамата имат четири деца: цар Борис III (1894-1943 г.), княз Кирил Преславски (1895-1945 г.), княгиня Евдокия (1898-1985 г.) и княгиня Надежда (1899-1958 г.), херцогиня Вюртемберг.

 

Княгиня Мария-Луиза не се занимава с политическа дейност. Тя не приема и трудно преживява преминаването на първородния й син от католическо в източноправославно вероизповедание от 2 февруари 1896 г., което е условие на руското правителство за подобряване отношенията между Княжество България и Руската империя.

 

Княгинята умира на 30 януари 1899 г. в София, малко след раждането на най-малката си дъщеря, и е погребана в католическата катедрала "Св. Лудвиг" в Пловдив.

 

…………

 

Флорида – "Слънчевият щат" на САЩ

На днешния ден през 1513 г. мореплавателят Хуан Понсе де Леон (на испански Juan Ponce de Leon), испански конкистадор, открива полуостров Флорида и я обявява за собственост на испанската корона.

През 1514 г. Понсе де Леон е в Испания, където е назначен от краля за губернатор на откритите от него Бахамски острови и Флорида и получава патент за тяхната колонизация. Чак през 1521 г. обаче на два кораба и с 200 въоръжени войници испанецът акостира на западния бряг на Флорида и встъпва в изтребителна война с местните племена. В завързалите се сражения той е ранен с отровна стрела и умира през юли 1521 г. в Хавана. Погребан е в Сан Хуан – столица и най-голям град на Пуерто Рико.

Флорида (Florida) днес е щат в САЩ, а столицата му се казва Талахаси. Флорида е четвъртият по брой на население с 19 317 568 жители (2012 г.), които населяват площ от 170 305 кв. километра. Етническият му състав е доста пъстър: 76.1% са бели американци, 15.4% са афро-американци, 0.3% – американски индианци, 2.2% – азиатци, 0.1% – хавайци, а 24.4% се определят като кубинци, карибци и други. Официалният език в щата е английският, който ползват 76.9% от хората, говорим е също и испанският (16.4%). Останалите му граждани говорят други езици. В щата преобладават протестантите, които са 40% от всички вярващи, римо-католици са 26%, баптисти – 9%, методисти – 6%, пентекостал – 3%, мюсюлмани – 1%, а като атеисти се определят 16% от хората.

До откриването на Флорида от европейците, полуостровът е бил населен предимно от индианските племена семиноли. През 1513 г., в търсене на "Бимини" – страната на вечната младост според средновековните легенди, испанския конквистадор Хуан Понсе де Леон открива източния бряг на Флорида. Първият град, основан на територията на щата, бил Сент Августин (днешен окръг Сейнт Джонс) през 1564-а. През XVII-XVIII в. Флорида е сцена на кървави битки между испанци, французи и англичани. На 10 февруари 1763 г.,Кралство Великобритания, Франция и Испания сключват Парижкият мирен договор. Великобритания получила Флорида, в замяна на Хавана. След Американската война за независимост Испания отново си връща полуостровa. През 1819 г. тя продава тази блатиста територия на Съединените щати за 5 млн. долара и отхвърляне на всички претнции към Тексас.

По време на Американската гражданска война, Флорида застава на страната на Конфедерацията (южните щати), които впоследствие са победени и големите плантации, обработвани от роби, престават да съществуват. Щатът се присъединява към САЩ на 3 март през 1845 година.

През 1929 г. когато фондовата борса се срива, Голямата депресия донася период на застой.

В края на ХХ и началото на XXI век все повече туристи започват да проявяват интерес към "окъпания в слънце щат". Сега 40 млн. души годишно посещават Флорида, а много американци се установяват тук след пенсионирането си. Щатът е много популярен между имигрантите от Латинска Америка и най-вече Куба. Това обяснява необичайно високото равнище на демографската прираст във Флорида.

Климатът в щата е тропически, не са рядкост и ураганите, но пък океана, заедно с температурата на въздуха от 30 градуса през февруари, привличат много гости в този слънчев рай. Флорида носи и характерния дух на всеки американски щат – ниските постройки, големите открити площи, далечните разстояния и типичните за държавата Plazas – нещо между малък площад и търговска зона и на чиято територия обикновено са разположени супермаркети, магазини, заведения и всякакви места за различни услуги. Ако нямате личен автомобил обаче, придвижването във всеки от градовете на щата е малко по-трудно, тъй като градският транспорт там не е особено развит.

 

Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp

Още от категорията..

Последни новини

След "пренареждането" на мандатите и влизането на "Величие" в 51-ото Народно събрание, смятате ли, че има риск за кабинета?

Подкаст