Ще има ли споразумение за банковия съюз?

Migration Image

Няколко дни преди депутатите от Европейския парламент да кажат своето окончателно "да" на втория стълб от банковия съюз (т.нар. Единен механизъм за преструктуриране на банки), проектът е в опасност от разпад, пише "Файненшъл таймс".

Причината затова е част от текста на документа, която ограничава правомощията на държавите членки да се намесват при спасяването на една проблемна банка.

Великобритания настоява централните банки да имат правото да помагат на затруднени банки, преди да се активира т.нар. йерархия на спасителите, при която загубите се нанасят на кредиторите и акционерите. Текстът обаче точно определя какви са възможните действия на държавата и кога тя може да се намеси. Според договореното държавата има това право само при "изключителни обстоятелства", които могат да наложат използването на държавни средства за рекапитализация на банките. Така наречените правителствени инструменти за стабилизиране позволяват намеса от страна на държавата при особени случаи и само когато 8% от активите на банката са били използвани при правилото за "спасителен план" (bail-in). Този сложен механизъм гарантира, че данъкоплатците няма да бъдат първи на опашката, за да плащат при банкови фалити или за "оздравяването" на болни финансови институции.

Съгласно споразумението от края на декември 2013 г., главните кредитори на една банка (според нейната йерархия) ще загубят всички или част от притежанията си, за да може банката да продължи да действа. Инструментът, посочен в директивата, ще изисква преди всичко акционерите и притежателите на облигации да понесат първите големите удари. Незастрахованите вложители с депозити над 100 000 евро ще бъдат засегнати последни. А в много случаи дори може да не се стигне до тях, тъй като преди това ще бъдат използвани средствата от фонда за преобразуване на банки и националния фонд за гарантиране на влоговете. По-малките вложители във всички случаи ще бъдат изрично изключени от този инструмент.

Настояването за такива значителни промени в законопроекта само дни преди той да бъде гласуван предизвика острите реакции на евродепутатите. Според Свен Гиголд от германските Зелени, чрез това предложение страните искат да използват парите на данъкоплатците за спасяване на банки. А точно противоположното на това е основната идея на механизма за преструктуриране.

Страните имат само няколко дни да се споразумеят преди законопроектът да бъде гласуван на 15 април, по време на сесията на Европарламента. Това е последният възможен вариант за гласуване преди евроизборите през май.

Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp

Още от категорията..

Последни новини

След като Конституционният съд се произнесе по казуса с "Величие", ще се увеличи ли доверието в изборния процес?

Подкаст