„Слънчев бряг” АД, което стопанисва инфраструктурата на комплекса, от три години води битка за обособяването на курорта като самостоятелно селищно образование, се казва в позиция на дружеството.
Ръководството на държавното дружество е разработило законодателни инициативи, които да регламентират статута на Слънчев бряг и другите големи национални курорти, като независима единица по ЗУТ още през 2011 г. Досега идеята винаги е срещала нехайството на държавата и ожесточената съпротива от „Съюза на собствениците”.
Изведнъж в изненадваща пиар акция „Съюзът на собствениците” /СНЦ/ преобърна позицията си на 180 градуса и медийно прокламира идеята на дружеството като своя. В изявата си „хотелиерите” съобщиха, че възнамеряват да започнат преговори с държавата за пълното отделяне на курорта от община Несебър и обособяването му като самостоятелна единица. Идеята веднага бе подкрепена от областния управител на Бургас Павел Маринов.
Подобно предложение обаче е внесено в Министерството на икономиката, енергетиката и туризма от „Слънчев бряг” АД на 9 май 2011 г. с входящ номер И05-18-22 и още тогава е широко отразено в медиите, посочват от пресцентъра на курорта.
Необяснимо е, че само допреди няколко месеца съюзът на хотелиерите настояваше точно обратното – цялата останала държавна инфраструктура на Слънчев бряг да бъде отдадена безвъзмездно именно на община Несебър. Как кореспондира тази официална позиция от сайта на СНЦ от преди година с официалната позиция на сайта им днес – за отделяне от община Несебър и поемане на Слънчев бряг от държавата!?
Въпросната структура организираше шумни протести всяка година в началото на сезона и заплашваше с бойкот и блокиране на пътищата. Идеята „Слънчев бряг” АД да бъде закрито и община Несебър да поеме стопанисването на курорта бе включена като основно предизборно обещание на БСП, именно по внушение и настояване на СНЦ – Съюз на собствениците.
Ръководството на акционерното дружество продължава да счита, че само чрез промяната на статута ще се осигури:
• безпроблемна поддръжка на инфраструктурата в най-големия ни курорт;
• законово ще се регламентира осъществяването на контрол върху развитието му;
• ще пресекат опитите за безразборно застрояване;
• ще въведе ред и законност в придвижването, транспортните дейности, стопанисването на плажната ивица и пребиваването в комплекса.
За да изготви предложението си за законодателна промяна съветът на директорите на „Слънчев бряг” АД е извършил необходимите анализи на сега действащата нормативна база и възможностите за промени в относимите нормативни актове. То е юридически издържано. Внесено е в МИЕТ, остава само министерството да изяви воля за законодателна инициатива.
След години безучастно поведение и тоталната липса на стратегия за развитието на курортите в България държавата започва да проявява интерес към тази сфера. Смущаващото е, че това не се прави на експертно и професионално ниво, а чрез повърхностни медийни акции. За цялата общественост е ясно какви огромни поражения бяха нанесени чрез хаотичното свръхзастрояване по крайбрежието и планините. Въпреки непоправимите щети обаче има лостове и възможности незаконното строителство и незаконните търговски обекти да бъдат премахнати. Това може да стане единствено с решителни действия за спазване и прилагане на законите от страна на държавните институции. До момента подобна тенденция, за съжаление, не се забелязва, въпреки многократните призиви и усилията на „Слънчев бряг” АД да реши тези тлеещи с години порочни практики!
Идеята на Павел Маринов е, че като държавна структура „Слънчев бряг” АД ще може да осъществява пълен и цялостен контрол върху порядките в комплекса. Към момента обаче държавата има мажоритарен дял в дружеството и съответно в собствеността на цялата алейна, комуникационна, ВИК и обществена инфраструктура. Тя би могла да упражнява необходимия контрол и сега… стига да поиска. Това обаче не е направено нито веднъж.
За пръв път от много години на безмилостно източване и разграбване на обществен ресурс „Слънчев бряг” АД може да се похвали с положителен резултат, въпреки всички трудности, пречки и липсата на държавно съдействие. Сега, месец преди поредните избори, се тиражира „новината”, че държавата е решила да сложи ред. Липсва отговор на въпроса, защо вместо да се предприемат конкретни законодателни инициативи по вече разработения и отлежаващ 3 г. проект в МИЕТ, се търси демагогска сензация, се казва още в становището на "Слънчев бряг" АД.