Сметната палата дава Варна и Кюстендил на прокурор

Валери Димитров

Председателят на Сметната палата Валери Димитров е изпратил в прокуратурата докладите за одитите на общините Варна и Кюстендил поради наличие на данни за престъпление. Законът обаче не позволява на одитора да огласява сведения от доклад, изпратен на обвинението, до приключване на наказателното производство.

Проверката в морската столица е обхванала начина на администриране на приходите от местни данъци и такси и изразходването на целевите средства от държавния бюджет, отпуснати на местната власт за цялата 2012 година. Проверяващите са установили, че приходната част на план-сметката за дейност “Чистота” не е съставена по видове услуги и отразява само общия размер на планираните приходи. Освен това информацията за количеството събрани и извозени до депата битови отпадъци не е послужила за икономическо обосноваване на размера на таксата за събирането им съгласно разпоредбата на Закона за местните данъци и такси. Слабите контролни дейности в процеса пък са позволили за някои частни имоти въобще да не бъде определена такса. А предприетите действия за събиране на просрочените вземания от големите длъжници не са довели до очаквания резултат. Именно с тези нарушения са свързани заличените в доклада факти за наличие на престъпление.

Но одиторите са открили и други прегрешения на местната власт. “Съществуващите контролни правила при приемане на бюджета не са били ефективни и са допуснали общинският съвет във Варна да не приеме списък на инвестиционните разходи за всички функции на бюджета. Не са осигурили идентичност между информацията за планираните капиталови разходи по приложенията, приети от общинския съвет, и представената документация в Министерството на финансите. Така е създаден риск за нарушение на бюджетната дисциплина при изпълнение на бюджета в частта на капиталовите разходи”, констатира Сметната палата.

Поради нарушения на процедурите за възлагане на обществени поръчки докладът за община Варна е изпратен и на изпълнителния директор на Агенцията по обществени поръчки и на директора на Агенцията за държавна финансова инспекция.

Местната управа в Кюстендил пък е проверявана за възникването и управлението на общинския дълг в периода от 1 януари 2012-а до 30 септември 2013-а. Одиторите са установили, че процесът по възникване и управление на дълга не е регламентиран в никакви вътрешни актове. Значителна част от средствата по него са в депозитни сметки на общината, с което не са спазени определените законови изисквания – временно свободните постъпления могат да бъдат инвестирани само в български и общински ценни книжа. Съмненията за престъпление обаче са свързани най-вече с финансирането и разходите за изграждането на медико-балнеологичния комплекс “Св. Иван Рилски”.

Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp

Още от категорията..

Последни новини

След "пренареждането" на мандатите и влизането на "Величие" в 51-ото Народно събрание, смятате ли, че има риск за кабинета?

Подкаст