Масиран отлив на чуждестранни капитали, причинен от започналото постепенно изтегляне на паричните стимули за щатското стопанство и от ескалацията на напрежението в Украйна, заплашва финансирането за Източна Европа.
Развиващите се държави от региона са по-податливи на влияние от външни финансови рискове, отколкото “събратята им” от други части на света, пише в доклад на МВФ, публикуван на 29 април. Брутният размер на външните задължения на развиваща се Европа, включително и директните чуждестранни вложения, трансграничното кредитиране и портфейлните инвестиции, са достигнали около 90% от БВП на региона в края на 2012-а – с 20% повече, отколкото в края на 2008-а.
Растежът на източноевропейските държави набира скорост, но “необичайна конфигурация” от външни фактори “помрачават перспективата”. БВП на региона (без Турция и Русия) се очаква да нарасне с 2.3% през тази година след 1.2% през миналата.
Украинската криза и последвалите санкции срещу Москва предизвикаха масови продажби на деноминирани в рубли активи. Руската валута е загубила 8.4% от пазарната си оценка към еврото от началото на 2014-а. Унгарският форинт и полската злота също се обезцениха и са сред десетте най-слаби валути на развиващите се пазари през тази година.
Силните колебанията, провокирани и от други фактори, като например ръстът на чуждестранните инвестиции на местните пазари на облигации. Както и от факта, че източноевропейските страни разчитат на малък брой кредитори, “което прави паричните потоци в портфейлите им силно зависими от решенията на ограничен брой фондови мениджъри”, подчертават експертите на Фонда.